Offshore

AkerBP, operator koncesji Aerfugl (wcześniej Snadd) i Skogul (wcześniej Storklakken), w których udziały ma spółka zależna od PGNiG, złożył wniosek do Norweskiego Ministerstwa Ropy i Energii o zatwierdzenie planów zagospodarowania obydwu złóż - podało PGNiG w komunikacie.

"Zatwierdzenie planów zagospodarowania będzie równoznaczne z uruchomieniem projektów inwestycyjnych. Według danych operatora przekazanych we wniosku poziomy pozostałych do wydobycia zasobów złoża Aerfugl wynoszą: 31,3 mld m sześc. gazu ziemnego i 6 mln m sześc. kondensatu oraz 3,5 mln ton NGL. Natomiast zasoby złoża Skogul wynoszą 8,93 mln baryłek ropy naftowej i 170 mln m sześc. gazu towarzyszącego ropie. W szczytowych okresach planowane roczne wydobycie netto dla PUN (PGNiG Upstream Norway - spółka zależna od PGNiG - PAP) może wynieść odpowiednio: około 0,5 mld m sześc. gazu ziemnego ze złoża Aerfugl oraz 1,4 mln baryłek ropy ze złoża Skogul" - napisano w komunikacie.

Dodano, że przedstawione dane są "wielkościami szacowanymi przez operatora i mogą ulec rewizji wraz z postępem realizacji projektów inwestycyjnych".

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku wiercenie odwiertów eksploatacyjnych rozpocznie się w 2019 roku, a uruchomienie produkcji z nowych odwiertów na złożu Aerfugl planowane jest na IV kwartał 2020 roku, a na złożu Skogul na I kwartał 2020 roku.

PGNiG Upstream Norway (spółka zależna od PGNiG) ma 11,9175 proc. udziałów w złożu Aerfugl oraz 35 proc. udziałów w złożu Skogul.

mbl/ ana/ amac/

1 1 1 1

Źródło: