Offshore

Tele-Fonika Kable (TFKable), znaczący w skali globalnej gracz branży kablowej, przejmie brytyjską firmę JDR Cable Systems (Holdings) Ltd. (JDR), jednego z czołowych producentów podmorskich kabli magistralowych i zasilających oraz umbilikali. Do finalizacji transakcji konieczna jest zgoda stosownych organów regulacyjnych.

Obie firmy od dawna ściśle współpracują. TFKable jest ważnym partnerem biznesowym i dostawcą żył uszczelnionych niskiego, średniego i wysokiego napięcia do produktów JDR. Zaawansowane systemy podmorskie JDR są stosowane przez firmy z sektora ropy naftowej, gazu oraz energetyki odnawialnej inwestujące w instalacje morskie.

 TFKable jest inwestorem strategicznym, który ma długofalową wizję rozwoju JDR, zasoby pozwalające na jej dalszy rozwój oraz doskonałą znajomość rynku. Bardzo cenimy sobie doświadczoną kadrę firmy JDR, jej rozpoznawalną markę, kompetencje technologiczne oraz innowacyjne produkty – mówi Monika Cupiał-Zgryzek, Prezes Zarządu Tele-Fonika Kable SA. – Planujemy utrzymać działalność JDR w obecnych lokalizacjach, tworząc nowe możliwości dla pracowników i partnerów handlowych. W efekcie będziemy oferować klientom coraz bardziej innowacyjne rozwiązania - dodaje Monika Cupiał-Zgryzek.

 Przejęcie stworzy mocne podstawy do tego, by JDR umocnił swą pozycję na rynku kabli podmorskich oraz magistralowych. Transakcja dowodzi też, że liderom spółki udało się wykreować dużą wartość dzięki inwestycjom w technologie podmorskie, usługi, zakłady produkcyjne oraz kompetencje załogi. Przejęcie otworzy nowy rozdział w rozwoju firmy - mówi David Currie, Prezes Zarządu JDR.

 Nasze inwestycje w zakłady produkcyjne JDR zmieniły firmę, przyniosły potrojenie przychodów i pozwoliły spółce stać się czołowym dostawcą dla klientów z sektora ropy naftowej i gazu oraz energetyki odnawialnej. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że pozyskaliśmy strategicznego inwestora na nowym etapie rozwoju biznesu - dodał Jonathan Guest, Partner w Vision Capital, sprzedającym udziały dotychczasowym większościowym udziałowcu JDR.

Do finalizacji transakcji konieczna jest zgoda stosownych organów regulacyjnych i spełnienie zwyczajowo przyjętych warunków, co powinno nastąpić w III kwartale 2017 r. 

Doradztwo finansowe dla Vision Capital zapewnia Simmons & Company International, a obsługę prawną - Macfarlanes LLP. Mills & Reeve zapewnia obsługę prawną zarządowi JDR. JP Morgan oraz Société Générale zapewniają doradztwo finansowe TFKable, a CMS - obsługę prawną.

JDR to dostawca światowej klasy rozwiązań podmorskich dla sektora ropy naftowej i gazu oraz energetyki odnawialnej. Produkuje m.in. kable podmorskie oraz tzw. umbilicals (przewody "pępowinowe"), które zawierają zarówno kable energetyczne, jak i do przesyłania danych służące monitoringowi, zdalnemu sterowaniu, etc., używane do połączeń między nawodnymi i podwodnymi instalacjami offshore (platformami, głowicami odwiertów, stacjami i rozdzielniami rurociagów podwodnych, etc.). Od 20 lat z sukcesem rozwija się dzięki wiedzy technologicznej i wiarygodności. Każdy rynek, klient i projekt firma JDR traktuje z tym samym zaangażowaniem, zapewniając najwyższą jakość oraz poziom obsługi i wsparcia. Inżynierowie i inni pracownicy JDR dokładają wszelkich starań, by dostarczać produkty i usługi odpowiedniej jakości na każdym etapie współpracy z klientem: przy projektowaniu, produkcji, dostawie, instalacji i serwisie utrzymaniowym. JDR jest godnym zaufania dostawcą sprawdzonych rozwiązań, dzięki wykwalifikowanym inżynierom i zespołom zarządzającym projektami. Działający 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu serwis dla klientów JDR jest w stanie sprostać nawet najbardziej skomplikowanym wymaganiom.  

JDR dostarcza kable m.in. na wyposażenie wielkiej morskiej farmy wiatrowej Hornsea Project One koncernu energetycznego Dong Energy, a niedawno została wybrana, jako preferowany dostawca tzw. kabli dynamicznych łączących pływające (nie osadzane na dnie morza) wieże turbin wiatrowych 25-megawatowej farmy wiatrowej Windfloat Atlantic (WFA) zaplanowanej u wybrzeży północnej Portugalii (rejon Viana de Castelo).

TFKable to - jak czytamy w oficjalnym komunikacie firmy - jeden z liderów na globalnym rynku przewodów i systemów kablowych, posiadający zakłady produkcyjne w Europie i sieć dystrybucji w wielu krajach. Grupa TFKable, która ma siedzibę w Polsce, składa się z 5 spółek handlowych, 6 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Europie oraz Zakładu Recyklingu Odpadów Kablowych w Polsce. TFKable posiada w asortymencie 25 tys. typów przewodów i kabli, które znajdują odbiorców w 80 krajach świata. Stabilna strategia rozwoju oparta na pełnej dywersyfikacji rynków zbytu, pozwoliła na ugruntowanie pozycji spółki w światowej czołówce branży kablowej, co daje znaczące możliwości rozwoju.

Tele-Fonika Kable została założona (wraz ze wspólnikami) przez i należy do Bogusława Cupiała, zajmującego 9. pozycję w rankingu 100 Najbogatszych Polaków 2017 Forbes'a (wartość jego majątku szacowana jest na 2,35 mld PLN czyli prawie 640 mln USD).

rel (TFKable), PBS

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.5631 4.6553
CHF 4.4338 4.5234
GBP 5.3842 5.493

Newsletter