Offshore

Duński koncern energetyczny Dong Energy podjął decyzję o likwidacji Vindeby - pierwszej na świecie morskiej farmy wiatrowej.

Farma wiatrowa znajdowała się około 2 km wybrzeży Vindeby w pobliżu Lolland, w południowo-wschodniej Danii. Składająca się z 11 turbin wiatrowych o mocy 450kW, została podłączona do sieci w 1991 roku. W czasie swojej świetności była w stanie dostarczyć energię do około 2200 gospodarstw domowych. Dla porównania, morska farma wiatrowa Dong Energy - Hornsea Project One, zlokalizowana około 120 kilometrów od północno-wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii, na wysokości hrabstwa Yorkshire, będzie w stanie zaopatrzyć w zieloną energię około milion gospodarstw domowych. Farmy wiatrowa powstanie w ciągu najbliższych kilku lat i stanie się jednocześnie największą morską farmą wiatrową na świecie.

Czytaj także: U wybrzeży Wielkiej Brytanii powstanie największa na świecie farma wiatrowa [VIDEO]
Czytaj także: Powstanie drugi statek do obsługi największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Wszystkie elementy, a także fundamenty zdemontowanej farmy zostaną wysłane na ląd na teren Nyborg, gdzie odpowiedni zespół specjalistów zajmie się ich przystosowaniem do ponownego wykorzystania jako części zamienne do innych turbin wiatrowych. Niektóre z nich staną się częścią projektu badawczego w Duńskim Ośrodku Naukowym Risø, a inne zostaną wykorzystane w innowacyjnej koncepcji ekranów akustycznych, a także jako element wystawy "Energimuseet" Danish Museum of Energy.

Podczas swojej działalności Vindeby wyprodukowała 243GWh energii elektrycznej. To tyle, co dziś siedem największych morskich turbin wiatrowych na morzu może wyprodukować w ciągu jednego roku. Turbiny dla Vindeby zostały dostarczone przez Bonus Energy (firma przejęta przez Siemens Wind Power), a fundamenty wyprodukował MT Højgaard.

Dong Energy zainstalował ponad 1000 morskich turbin wiatrowych w Danii, Niemczech i Wielkiej Brytanii i nadal inwstuje w projekty farm wiatrowych typu offshore w tych krajach, a także w Holandii, Stanach Zjednoczonych i na Tajwanie.

AL

Komentarze   

0 Wiatr i prąd
Ekologiczne i nie do zwyczrrppania.
20 marzec 2017 : 21:20 Zdzisława Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 pozwolę sobie zapytać
Brakuje mi informacji o tendencjach rachunków za prąd.Rosną,czy maleją w miarę rozwoju farm wiatrowych?
21 marzec 2017 : 06:49 von zadon Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 maleją
z każdym projektem instalowane sa coraz to nowsze i większe turbiny co przekłada się na obniżanie rachunków dla końcowych odbiorców.
21 marzec 2017 : 07:56 beggus Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1