Offshore

Notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, polska spółka Zamet Industry S.A., przyjęła od GE Oil & Gas zamówienie na realizację podwodnych komponentów do wydobycia gazu dla projektu w Ghanie. Wartość zamówienia wynosi 1,4 mln funtów brytyjskich (GBP). To kolejne w ostatnich tygodniach duże zamówienie, które spółka będzie realizować w ramach projektów wydobywczych realizowanych u wybrzeży Afryki.

GE Oil & Gas wchodzi w skład Grupy General Electric – jednego z największych na świecie koncernów energetycznych. Od ponad 20 lat GE Oil & Gas jest dostawcą urządzeń i usług dla sektora wydobycia ropy i gazu. Zamet Industry od wielu lat współpracuje z GE Oil & Gas w zakresie dostaw konstrukcji do eksploatacji złóż podmorskich. W ostatnich 12 miesiącach Zamet Industry przyjął zamówienia od GE Oil & Gas o łącznej równowartości 19,9 mln zł.

Podpisane dzisiaj zamówienie dotyczy wykonania przez Zamet Industry S.A. podwodnych komponentów do wydobycia gazu dla projektu The Offshore Cape Three Point (OCTP) realizowanego przez konsorcjum spółek ENI i Vitol oraz Ghana National Petroleum Corporation. Projekt OCTP zlokalizowany jest w ramach niedawno odkrytego złoża Sankofa, które znajduje się około 60 km od wybrzeża Zachodniego Regionu Ghany. Złoża mieszczą się na głębokości od 500 do 1100 metrów pod poziomem morza, a ich szacowana wielkość wynosi około 41 mld metrów sześciennych gazu i 500 mln baryłek ropy. Pierwsze wydobycie ropy planowane jest w 2017 r., a gazu w 2018 r. Dzięki eksploatacji złoża Sankofa, przez najbliższych 15 lat zabezpieczone będą krajowe dostawy gazu do elektrowni cieplnych w Ghanie. Zamet Industry liczy na dalszy rozwój współpracy z GE Oil & Gas w zakresie dostarczania konstrukcji dla projektu OCTP w Ghanie.

Zamówienie dla Zamet Industry jest kolejnym w ostatnich tygodniach dużym kontraktem, który spółka będzie realizować w ramach projektów realizowanych u wybrzeży Afryki. W ubiegłym tygodniu Zamet Industry informował o przyjęciu od Aker Subsea AS będącej częścią grupy Aker Solutions, zamówienia o wartości 3,2 mln EUR, na realizację dostaw podwodnych konstrukcji do wydobycia ropy dla projektu Kaombo u wybrzeży Angoli.

Zamet Industry S.A. posiada wieloletnie, sięgające przełomu wieku XX i XXI, doświadczenie w produkcji urządzeń na platformy wiertnicze oraz konstrukcji do podwodnego wydobycia ropy i gazu. Konstrukcje dostarczone przez Zamet wykorzystywane są między innymi na Morzu Północnym, u wybrzeży Republiki Konga, Angoli, Australii, Indonezji i wielu innych miejscach świata. Oprócz produkcji urządzeń Zamet zapewnia także montaż wyposażenia hydraulicznego i elektrycznego a także testy FAT (Factory Acceptance Test), po których towar dostarczany jest na miejsce przeznaczenia.

Zamet Industry S.A. specjalizuje się w produkcji wielkogabarytowych maszyn i urządzeń, m.in. na potrzeby sektora offshore. Wykonuje m.in. urządzenia na platformy wiertnicze, urządzenia do podwodnego wydobycia ropy i gazu, urządzenia dźwigowe, przeładunkowe oraz maszyny dla górnictwa i energetyki.

Zamet Industry S.A. jest właścicielem 100 proc. udziałów spółki Zamet Budowa Maszyn S.A., która specjalizuje się projektowaniu, budowie oraz serwisowaniu maszyn dla hutnictwa oraz zakładów przetwórstwa stali i metali nieżelaznych.

Zamet Industry jest częścią Grupy TDJ SA – polskiej, prywatnej firmy inwestycyjnej, która od ponad 30 lat prowadzi działalność w wielu sektorach gospodarki. Akcje Zamet Industry S.A. zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w październiku 2011 r.

rel (Zamet Industry)
 

1 1 1 1

Newsletter