Offshore

Malezyjskie przedsiębiorstwo Bumi Armada Berhad wybrało ABB na dostawcę systemów elektrycznych i automatyki dla należącej do firmy Eni jednostki FPSO, przeznaczonej do pracy na głębokich wodach u wybrzeża Angoli.

ABB, dostawca technologii energetyki i automatyki, podpisał kontrakt z Bumi Armada Berhad, dostawcą usług związanych z przemysłem morskim, na dostarczenie układów elektrycznych i automatyki dla jednostki pływającej FPSO (przeznaczonej do produkcji, składowania i przeładunku), która ma pracować na odkrytym niedawno polu naftowym u wybrzeża Angoli. Zamówienie zaksięgowano w I kwartale tego roku.

Bumi Armada konstruuje FPSO, przebudowując supertankowiec Armada Ali (obecna nazwa: Armada Olombendo FPSO) o ładowności 1,8 mln baryłek. Jednostkę czarteruje włoska firma energetyczna Eni.

FPSO będzie operować niedaleko pól Cabaça North i Cabaça Southeast, około 350 km na północny-wschód od Luandy, i pod koniec 2016 roku ma produkować do 80 000 baryłek dziennie. Ze względu na dużą odległość od brzegu i głębokość wydobycia (500 m pod powierzchnią oceanu) jednostka będzie nadzorować cały proces wydobycia oraz przechowywania gazu i ropy do momentu załadunku na tankowce dowozowe.

Aby umożliwić wykonywanie realizowanych działań w bezpieczny sposób, ABB dostarczy kompletne moduły elektryczne (tzw. e-house), które składają się z aparatury rozdzielczej średnio- i niskonapięciowej, jak również systemy do zintegrowanego rozdziału i zarządzania energią elektryczną, w tym rozproszony system sterowania 800xA ABB.

– Naszym celem jest nawiązywanie długotrwałych stosunków partnerskich z klientami dzięki skutecznej realizacji projektów, stosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych w morskim przemyśle wydobywczym i świadczenie rozszerzonych usług serwisowych – powiedział Per Erik Holsten, Dyrektor Zarządzający Jednostki Biznesu ABB Chemia, Ropa i Gaz.

Układy i systemy dostarczane przez ABB będą dystrybuować i zarządzać energią niezbędną do codziennego wprowadzania 120 000 baryłek wody do zbiornika oraz tłoczenia nawet do 120 mld stóp sześciennych gazu ziemnego.

Obecny kontrakt jest czwartym zawartym przez ABB z Bumi Armada, piątym największym dostawcą jednostek FPSO na świecie. Poprzednie projekty obejmowały dostarczenie modułów typu e-house dla jednostek FPSO pracujących u zachodniego wybrzeża Indii, na polu naftowym Kraken na Morzu Północnym oraz kompletnego układu automatyki dla FPSO pracującej na polu naftowym Balnaves u zachodniego wybrzeża Australii.

Firma Eni jest koncesjonariuszem pól Cabaça, które odkryto w 2009 roku. Szacuje się, że można z nich wydobyć w przybliżeniu 230 mln baryłek ropy. Całkowita wartość kontraktu na dostarczenie, obsługę i konserwację FPSO wynosi około 2,9 mld USD.  

rel (ABB)

1 1 1 1

Newsletter