Offshore

Zgodnie z doniesieniami mediów, francuski gigant naftowy Total zamierza sprzedać posiadane udziały w złożu ropy i gazu Laggan-Tormore na Morzu Północnym. Wartość udziałów firmy w tym złożu szacowana jest na 1,5 mld dolarów.

Zgodnie z doniesieniami mediów, francuski gigant naftowy Total zamierza sprzedać posiadane udziały w złożu ropy i gazu Laggan-Tormore na Morzu Północnym. Wartość udziałów firmy w tym złożu szacowana jest na 1,5 mld dolarów. Total nie potwierdził oficjalnie tej informacji, koncern ograniczył się jedynie do stwierdzenia, że „nie komentuje plotek rynkowych”.

Wiele firm naftowych przy obecnej sytuacji na rynku ropy próbuje się pozbyć starzejących się i wysokokosztowych aktywów produkcyjnych w rejonie Morza Północnego. Jednakże projekt Laggan-Tormore, który jeszcze nie rozpoczął wydobycia, jest uważany za aktywo wysokiej jakości. Rozpoczęcie produkcji złoża, opóźnione w stosunku do pierwotnych zamierzeń, planowane jest na koniec 2015 roku. Maksymalna produkcja ma wynieść 93 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (4,65 mln ton rocznie).

Wcześniej Total planował uczynić pole Laggan-Tormore swoim trzecim największym centrum produkcyjnym na brytyjskich wodach terytorialnych, po istniejących projektach Alwyn North i Elgin-Franklin. Jeszcze w 2013 r. koncern liczył na to, że nowe złoże będzie produkować najwięcej gazu i kondensatu w Wielkiej Brytanii.

Wszystko zmieniło się wraz z gwałtownym spadkiem notowań ropy, który zmusił Total, podobnie jak wiele innych firm naftowych, do cięć wydatków i sprzedaży aktywów w celu poprawy bilansu. Total poinformował w ubiegłym miesiącu, że ograniczy tegoroczne inwestycje o 13 proc., do 23-24 mld dol. Wydatki na prace poszukiwawcze mają spaść o blisko jedną trzecią.

Pozostałe 20 proc. udziałów projektu Laggan-Tormore jest w rękach duńskiej firmy Dong Energy.

 

 

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter