Offshore

Zgodnie z zakładanym harmonogramem rozpoczęła się produkcja ze złoża Arkutun-Dagi na Szelfie Sachalińskim, w ramach projektu Sachalin-1, z udziałem m.in. koncernów Rosnieft i ExxonMobil.

Pierwsze partie ropy w ramach tego projektu zaczęła dostarczać największa na świecie platforma Berkut. Zgodnie z założeniami wydobycie z tego złoża ma docelowo osiągnąć poziom 4,5 mln ton ropy rocznie (90 tys. baryłek dziennie).

Rosnieft szacuje, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat produkcja platformy Berkut zwiększy dochody podatkowe budżetu centralnego i regionalnego o ok. 9 mld dolarów.

- Platforma Berkut, zwana „złotym orłem”, dała nam swojego pierwszego „sokoła”, czyli lekką ropę o niskiej zawartości siarki, produkowaną na Szelfie Sachalińskim - skomentował Igor Sieczyn, prezes Rosnieftu.

Arkutun-Dagi to trzecie pole w ramach projektu Sachalin-1, które rozpoczęło wydobycie ropy. Dzięki niemu łączna produkcja Sachalin-1 zwiększy się ponaddwukrotnie i osiągnie poziom blisko 200 tys. baryłek dziennie (27 tys. ton). Dwa pozostałe pola projektu Sachalin-1, Czajwo i Odoptu, rozpoczęły wydobycie odpowiednio w 2005 i 2010 roku.

Sachalin-1 jest pierwszym projektem o dużej skali w Rosji, który jest realizowany na zasadzie umowy o podziale produkcji (production sharing agreement), która weszła w życie w 1996 roku.

Udziałowcy projektu to ExxonMobil (30 proc. udziałów), Sodeco (30 proc.), Rosnieft (20 proc.) oraz ONGC Videsh (20 proc.). 

 

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter