Offshore

Brytyjsko-holenderski koncern Shell może w ciągu najbliższych dwóch lat wystawić na sprzedaż aktywa o wartości nawet 15 mld dolarów - donosi agencja Reuters powołując się na "Financial Times". Wśród nich mogą znaleźć się także złoża na Morzu Północnym.

Od początku roku na czele koncernu stoi Holendern Ben van Beurden, który zastąpił na tym stanowisku Petera Vosera. Według "Financial Times" nowy prezes chce jeszcze rozszerzyć proces dezinwestycji, który zapowiedział jego poprzednik. Na sprzedaż trafić mają m.in. złoża w Nigerii oraz 23 proc. pakiet udziałów w australijskiej spółce Woodside Petroleum, które wycenia się na około 6 mld dolarów.

Oprócz tego na sprzedaż trafić mogą aktywa w obszarze rafineryjnym, a także część złóż na Morzu Północnym. W sumie koncern w 2014 i 2015 roku ma wystawić na sprzedaż aktywa o wartości około 15 mld dolarów.

Koncern nie skomentował doniesień "Financial Times". Nowy prezes będzie mógł odnieść się do tych publikacji 30 stycznia podczas prezentacji wyników finansowych za czwarty kwartał 2013 roku.

1 1 1 1

Źródło: