Offshore

PGNiG Upstream International, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, otrzymała 50% udziałów w koncesji operatorskiej PL756 na Morzu Norweskim.

Partnerami PGNiG UI w tej koncesji zostały firmy Idemitsu Petroleum Norge AS i Rocksource Exploration Norway AS, które otrzymały po 25 proc. udziałów.

Koncesja PL756 zlokalizowana jest w obszarze dobrze rozpoznanym geologicznie, w sąsiedztwie wielu eksploatowanych złóż, w tym dużego złoża Aasgard. Na obszarze tym istnieje prawdopodobieństwo występowania pułapek geologicznych nasyconych ropą naftową.

Partnerzy koncesyjni mają dwa lata na wykonanie stosownych analiz geologicznych i geofizycznych. Ich celem jest oszacowanie potencjału naftowego koncesji. Po tym okresie zostanie podjęta decyzja o wierceniu otworu poszukiwawczego lub odstąpieniu od koncesji (drill or drop decision).

Koncesja PL756 jest drugą koncesją operatorską PGNiG UI na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W planach firmy na najbliższe lata jest rozpoczęcie wierceń poszukiwawczych, jako operator, na Szelfie Norwegii.

Obecnie PGNiG UI posiada udziały w 14 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii. Na dwóch z nich PL648S i PL756, spółka jest operatorem.

 

Komentarze   

+2 Pułapka geologiczna a pułapka finasowa
Czekam na informację - ile kosztuje "rozrastający się biznes wydobywczy PGNiG" - ile wydaliśmy a ile zarobiliśmy na tym interesie, czy nie jesteśmy chłopakami do bicia ? Bo słowa - potencjał / analiza / koncesja / szacowanie potencjału / poszukiwania są OK, ale co my jako Kraj z tego mam ?
28 styczeń 2014 : 09:42 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: