Offshore

Spółka z udziałem koncernów OMV, Total i Repsol zakończyła badania sejsmiczne 3D obejmujące terytorium blisko 8 tys. km kw. na Morzu Czarnym. To największe tego typu badania w historii tego akwenu, a także w historii OMV.

Badania obejmujące 7740 km kw. bloku 1-21 Han-Asparuh na wodach terytorialnych Bułgarii zakończyły się 16 stycznia br. Analizy 3D trwały 210 dni i zostały uzupełnione o dodatkowe badania sejsmiczne 2D na powierzchni ok. 3 tys. km kw, zakończone w październiku 2013 r.

- To kluczowy krok fazy poszukiwawczej na bloku Han-Asparuh. Interpretacja danych pozwoli nam wybrać lokalizację dwóch odwiertów poszukiwawczych, które planowane są na lata 2015 i 2016, dzięki czemu możliwe będzie oszacowanie potencjalnych zasobów węglowodorów w tej części Morza Czarnego – powiedział Jaap Huijskes, członek zarządu OMV ds. poszukiwań i wydobycia.

OMV posiada w spółce joint-venture posiadającej koncesję na wspomniany blok 30 proc. udziałów i obecnie pełni funkcję operatora złoża. Francuski Total ma 40 proc. udziałów i będzie pełnił funkcję operatora w fazie prowadzenia odwiertów, a hiszpański Repsol ma 30 proc. udziałów.

Blok 1-21 Han-Asparuh zlokalizowany jest w zachodniej części Morza Czarnego, ma powierzchnię 14,22 tys. km kw. i leży pod dnem morskim na głębokości do 2200 metrów. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter