Offshore

Norweski Statoil poinformował o odkryciu gazu ziemnego i ropy naftowej na terenie koncesji Askja na Morzu Północnym. Spółka szacuje, że w grę wchodzi 19-44 mln baryłek (2,6-6 mln ton) ekwiwalentu ropy.

Pokłady gazu odkryte zostały na terenie prospektu Askja West, a ropy na terenie prospektu Askja East.

Dwa niezależne odwierty potwierdziły obecność ok. 90-metrowej kolumny gazu ziemnego i ok. 40-metrowej kolumny ropy naftowej. Spółka szacuje, że łącznie może chodzić o 19-44 mln baryłek (2,6-6 mln ton) wydobywalnych surowców.

- Z radością informujemy, że rozpoczęliśmy 2014 rok nowym odkryciem w samym sercu Morza Północnego. To dowodzi po raz kolejny, że nawet najbardziej dojrzałe części Norweskiego Szelfu Kontynentalnego wciąż posiadają potencjał kreowania wartości – powiedziała May-Liss Hauknes, wiceprezes ds. wydobycia na Morzu Północnym w firmie Statoil.

Według niej Morze Północne to niezwykle wydajny region, na którym odkrycia nowych pokładów surowców dokonywane są systematycznie od ponad 40 lat.

Statoil jest operatorem koncesji Askja z udziałem na poziomie 50 proc. Pozostali udziałowcy to Svenska Petroleum Exploration i Det norske oljeselskap (po 25 proc. udziałów).

Komentarze   

+3 Gratuluję Norwegom
To naród prostych rybaków, który zadziwiająco mądrze potrafi prowadzić wydobycie ropy i gazu ze swoich złóź, a przy tym dbać o interes swojego kraju i jego obywateli. Tylko pozazdrościć.
03 styczeń 2014 : 12:30 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: