Offshore

W czwartek, 19 grudnia, krótko przed południem gdyński port opuścił ciężarowiec Wiebke z wieżą do interwencji w odwiertach, która zostanie zainstalowana w singapurskiej stoczni na specjalistycznej jednostce półzanurzalnej.

Konstrukcja o masie ok. 320 ton załadowana została na statek stojący w użyczonym przez stocznię Crist większym suchym doku (SD II) byłej Stoczni Gdynia przy pomocy wielkiej suwnicy obsługującej ten dok. Wieża transportowana jest w dwóch częściach. Zasadnicza ma ok. 48 m wysokości. Razem z koroną, zbudowana przez Energomontaż Północ Gdynia, wieża ma 61 m wysokości.

Wieża ekspediowana przez EPG do Singapuru, a wykonana na zlecenie National Oilwell Varco, jest podobna do nowoczesnych wiertni instalowanych na jednostkach offshore, jednak jej zasadnicze przeznaczenie jest inne, niż wiercenia. 

Interwencje w odwiertach (well intervention), to różnego rodzaju prace w odwiertach i na ich głowicach inne niż poszukiwawcze lub produkcyjne wiercenia w celu dotarcia do pokładów gazo- lub ropo-nośnych. Chodzi m.in. o konserwację i ewentualne modyfikacje odwiertów, wymiany i naprawy głowic odwiertów, cementowanie, etc. Statek lub platforma typu well intervention to po prostu jednostka serwisowa - do testowania, obsługi i napraw odwiertów. Dotychczas większość jednostek typu well intervention to statki jednokadłubowe, nierzadko łączące tę funkcję z zadaniami offshore & subsea construction, itp., ale już od kilkunastu lat zaczęły się pojawiać także jednostki well intervention o postaci platformy półzaurzalnej.

Taką właśnie platformą jest też jednostka budowana obecnie przez stocznię Jurong Shipyard z grupy Sembcorp Marine, na którą przeznaczona jest wieża przekazana właśnie przez EPG. Jest to jednostka well intervention submersible unit (określana też jako semi-submersible well intervention rig) dla Helix Energy Solutions Group Inc. Pratforma typu Q5000, projektu Bassoe Technology, została zamówiona w marcu 2012 roku i ma być zbudowana kosztem 385,5 mln USD do stycznia 2015 roku. Zadania platformy typu Q5000 Helixa będą obejmowały, poza well intervention, także rozbiórkę instalacji offshore i zamykanie odwiertów, instalację i usuwanie / podnoszenie instalacji subsea, testowanie odwiertów oraz zabezpieczanie i zamykanie odwiertów w sytuacjach awaryjnych, coiled tubing, operacje ROV i inne. Poza wieżą dostarczoną przez EPG, platforma wyposażona będzie też w żuraw pokładowy przystosowany do głębokowodnych prac podwodnych o unosie 360 t i żuraw 160 t. Jednostka posiadać będzie duży moonpool (studnię roboczą w pokładzie) i system pozycjonowania dynamicznego klasy DP3.

Ostatnio (we wrześniu br.) Helix zamówił w stoczni Jurong drugą, podobną półzanurzalną platformę well intervention o wartości ok. 346 mln USD ze spodziewanym terminem przekazania do eksploatacji w połowie 2016 roku.

Obsługę spedycyjną wielkogabarytowego, ciężkiego ładunku ciężarowca Wiebke (zbud. w 2000 r. w stoczni J.J. Sietas KG, 151,65 m długości całkowitej, 20,40 m szerokości, 7,85 m zanurzenia, 9360 t nośności), zapewniła Morska Agencja Gdynia (MAG). Opiekę agencyjną nad statkiem Wiebke podczas jego pobytu w Gdyni sprawowała firma Hecksher.

Media4Sea

Fot.: Media4Sea, Rys. Helix

 

+11 brawo
Czy ten projekt (brawa dla wykonawców) to skutek marsa czy też stary zdobyty przez EPG.
Jeżeli stary to podwójne brawa i czy przyniesie zyski.
Na terenie MSR było sporo różnych projektów od 15 lat i co dalej ? Mars jakoś nie ma pomysłów , poza wycieczkami do dziwnych krajów gdzie są podpisywane umowy na których łatwo się pośliznąc.
My chcemy być wykonawcami a nie podwykonawcami , bo to są inne całkiem różne pieniądze. Najlepiej jako Polskie firmy a nie wyrobnicy w spółkach z większościowy udziałem obcych, gdzie podatki zasilą nasz kraj, tak potrzebujący szmalu na np emerytury
19 grudzień 2013 : 20:56 Guest | Zgłoś
+4 raczej nie MARS
raczej własna zasługa EPG. wejscie MARSA to nic dobrego raczej dla EPG. a z Varco EPG wspolpracowalo juz przed inwazja marsjan...
20 grudzień 2013 : 01:58 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter