Artykuły

W ubiegłym tygodniu wykonawca pierwszego etapu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, konsorcjum NDI/Besix, rozpoczął roboty żelbetowe na śluzie. Wyjątkowo prace wykonywano w nocy, ze względu na logistykę oraz wpływ wiązania betonu na konstrukcje poszczególnych elementów śluzy.

Prace na Mierzei Wiślanej, mimo zimowej aury panującej w lutym, postępują zgodnie z harmonogramem. Ich spektakularnym elementem było pierwsze z serii betonowań, które odbyło się nocą. Zabetonowana została płyta denna bramy południowej śluzy. Podczas prac wbudowano w nią niemal 1700 m3 betonu i ponad 170 ton stali zbrojeniowej.

Betonowanie trwało nieco ponad dobę – mówi Paweł Ciomek z konsorcjum NDI/Besix. – To swoisty początek konstrukcyjnych robót żelbetowych w rejonie śluzy. Przed nami kolejne takie betonowanie sekcji w kanale, dalej południowej bramy śluzy a następnie ścianek tworzących szczelną wannę żelbetową, czyli docelową konstrukcję śluzy – dodaje.

Pierwsze betonowanie na śluzie pozwoli na wykonanie konstrukcji żelbetowej kieszeni bram śluzy, a w konsekwencji na montaż stalowych wrót śluzy na bramie południowej. Dzięki zabetonowaniu płyty bramy śluzy wykonawca, polsko-belgijskie konsorcjum NDI/Besix, może także przystąpić do wykonywania płyty dennej w kanale śluzy.

To betonowanie jest początkiem robót żelbetowych na śluzie, gdzie planowane jest wbudowanie około 20 000 m3 betonu oraz około 1900 ton stali. W zależności od pogody, budowlańcy planują kolejne betonowania w porach nocnych, aby zminimalizować wpływ ciepła hydratacji cementu podczas wiązania betonu na konstrukcje poszczególnych elementów śluzy.

Śluza jest konieczna dla zapewnienia bezpiecznej żeglugi w warunkach zmiennych stanów wody po obydwu stronach Mierzei Wiślanej. Dodatkowo, śluza będzie pełniła rolę zapory,
przeciwdziałającej mieszaniu się wody słonej z Morza Bałtyckiego z wodą słodką Zalewu Wiślanego. Głowy śluzy z obu stron wyposażone będą w podwójne bramy (wrota), które będą przesuwane we wnęki (kieszenie). W konsekwencji ilość wody, która dotrze do Zalewu Wiślanego będzie niewielka, a jej wpływ na dynamikę i zasolenie wód Zalewu będzie miał charakter krótkookresowy. Zasięg tego oddziaływania będzie zaledwie lokalny.

Obecnie na budowie kontynuowane jest m. in. profilowanie skarp, prace narzutowe i roboty żelbetowe na falochronach Portu Zewnętrznego. Odbywa się produkcja, dostawa oraz wbudowywanie betonowych elementów X-block plus, służących zabezpieczeniu falochronów. W śluzie prowadzone są roboty związane ze zbrojeniem i betonowaniem. W kanale żeglugowym trwa pogrążanie ścianek szczelnych oraz wykonywanie mikropali, a także betonowanie. Prowadzone są również prace przy obu mostach oraz wykończeniowe w budynku kapitanatu. Po odmarznięciu Zalewu Wiślanego, planowane jest dalsze pogrążanie ściany grodzy, tworzącej obwiednie sztucznej wyspy oraz montaż ściągów oraz zasypów grodzy.

Parametry techniczne śluzy:

długość komory: 200,0 mb
szerokość: 25 m
dno kotwione: 10000 m2
głębokość: -6,50 m
rzędna korony: +2,50 m.

rel (Urząd Morski w Gdyni)

Fot., video: materiały prasowe NDI/BESIX

 

+25 Czekam na komentarze
Naszej elity intelektualnej. Tematy do poruszenia przez naszych inteligentow: 2 miliardy, bursztyn, kajaki bojowe, wycinka drzewa, lepiej ziarno wozic kontenerami do Trojmiasta a stamtad w swiat, feedery, to tylko 70km do Gdanska, nikt tu nie bedzie chcial plywac, lepiej za te pieniadze wybudowac kolejny aquapark i plac zabaw za 350 tysiecy. No panowie szlachta intektualna, kwiecie tego narodu - do dziela.
02 marzec 2021 : 09:01 Dziaders | Zgłoś
+29 podzielimy się doświadczeniem
Jako Stolica mamy jeszcze do przekazania know-how na temat budowy stref relaksu z palet. Koszt tej inwestycji pozwoliłby na wyposażenie 2 000 ośrodków w Polsce w tego rodzaju infrastrukturę pozwalającą miło spędzić trzy letnie miesiące. Czy to nie byłyby lepiej wydane pieniądze?
02 marzec 2021 : 09:29 Okowita | Zgłoś
-12 Po co ta polityczna agitka?
Dziaders, zamiast bawić się w zachwalanie partii rządzącej, lepiej skupić się na trzeźwej ocenie rzeczywistości. Prawda jest taka, że przekopu nie da się obronić w żaden sposób, a koszty rozrastają się w szalonym tempie i to pomimo wrzucenia sporej części prac do osobnych przetargów. O torze wodnym na Zalewie i rzece Elbląg głucho. O inwestycjach w infrastrukturę portową w Elblągu również. I najważniejsze - o jakimkolwiek zainteresowaniu armatorów Elblągiem też nie słychać. Sam pomysł jest tym bardziej kuriozalny, że polskie Wybrzeże ma mnóstwo małych portów nad otwartym morzem (i to dla większego max. zanurzenia do 5,5 m), w których hula wiatr i nie widać perspektyw na wyjście ze stagnacji.
02 marzec 2021 : 11:43 P. | Zgłoś
+17 jaka polityczna? Ja mowie o elitach intelektualnych tego nieszczesnego kraju
Takich jak ty panie P. Inwestycje w Elbląg i tor? A przeciez to wlaśnie dlatego koszty wzrosły do 2 miliardów a nie dlatego, ze przekop bedzie droższy. Ale nasze kadry intelektualne takich drobiazgów nie zauważą, że most w Nowakowie, ze rozbudowa portu w Elblągu itd. Co do armatorów smiem twierdzić ze nie masz pojęcia o czym mowisz. Czas pokaże. Jakie inne porty? Może na wschód od Gdańska jakieś? Olsztyn? Augustów? Suwałki? Taki poziom intelektualny, ze cały świat pada na kolana przed panem, P. bo jak on coś powie, to w Hamburgu spisują, żeby ustalić własną strategie rozwoju portów. PS. Widziałeś pan autostrady budowane w Chinach do rejonów słabo rozwiniętych, żeby je wyciągnąć za uszy? Musisz im doradzić, ze to bez sensu, bo Niemcy już mają autostrady.
02 marzec 2021 : 12:36 Dziaders | Zgłoś
-9 No właśnie... nie
Koszty wzrosły do 2 mld zł nie dlatego, że w ramach tej kwoty zawarto także tor wodny (a może jeszcze budowę terminali w Elblągu...?), lecz z powodu zwykłego niedoszacowania o poważnych znamionach oszustwa. To się nazywa oswajanie społeczeństwa metodą gotowania żaby. Wyprowadzenie kasy z budżetu (za granicę, bo przekop budują Belgowie) łatwiej przełknąć, jeśli zadeklaruje się ułamek rzeczywistych kosztów, który w dodatku miał zostać spłacony jakże przebogatymi zasobami bursztynu z terenu budowy. Dzisiaj już wiadomo, że było to kłamstwo o wyjątkowo krótkich nogach. To samo dotyczy świetlanej przyszłości Elbląga. Statki zawijają do danego portu nie dlatego, że mogą (inna sprawa, że parametry przekopu wykluczają większość....), lecz z uwagi na to, że ktoś jest zainteresowany przeładunkiem w tym miejscu.
02 marzec 2021 : 13:36 P. | Zgłoś
-12 Ciąg dalszy
"PS. Widziałeś pan autostrady budowane w Chinach do rejonów słabo rozwiniętych, żeby je wyciągnąć za uszy? "

W Polsce też buduje się drogi szybkiego ruchu z/do regionów słabo rozwiniętych. Przykładem S19 i S61 jako część Via Carpatii albo S6 na Pomorzu Środkowym. I co ma to wspólnego z przekopem? Nic. Wszystkie te drogi leżą na kierunkach tranzytu wsch-zach i płn-płd. Drogi, także w Chinach, nie są budowane na pokaz - po prostu wynikają z konkretnego zapotrzebowania.
02 marzec 2021 : 13:36 P. | Zgłoś
+12 Klamiesz panie półinteligencie P.
A może ćwierćinteligencie nawet. Pamiętaj też, że jak sie was zbierze trochę więcej, to dwoch półinteligentów nie robi inteligenta, bo to się mnoży a nie dodaje. No ale ok, konkrety. Korzystam z portalumorskiego.pl, artykuł o 2 miliardach: "nowymi elementami inwestycji, których realizacja nie była planowana w 2016 r. są m.in.: likwidacja mostu pontonowego na rzece Elbląg w miejscowości Nowakowo i budowa w tym miejscu nowego mostu, która miała być realizowana przez samorząd terytorialny; budowa nowego mostu zwodzonego obrotowego na Mierzei Wiślanej zamiast planowanego wcześniej mostu zwodzonego podnoszonego." "CIR poinformowało ponadto, że na zwiększenie wartości inwestycji wpłynie również pogłębienie wejścia do portu w Elblągu." I jeszcze do tego wyspa. Ale to trzeba miec intelekt, żeby umieć to wyguglować. Inaczej musisz pan liczyć na dziadersów.
02 marzec 2021 : 14:02 Dziaders | Zgłoś
-9 Po co te nerwy Dziaders?
We wklejonym tekście nie ma ani słowa o torze wodnym na Zalewie, którego pogłębienie planowane jest w trzecim etapie budowy. Tymczasem przed świętami rozstrzygnięto przetarg w ramach drugiego. To tylko pokazuje, że podatnicy mogą zostać jeszcze bardziej wydojeni. Nie istnieje żadna gwarancja, że przed podejściem do trzeciego etapu nie usłyszymy tej samej śpiewki. Wszak zawsze można zasłonić się wzrostem kosztów pracy i materiałów budowlanych oraz "nowymi elementami". Tak więc życzę dużo "intelektu", by samodzielnie weryfikować rządową propagandę, a w szczególności jej kosztorysy.
02 marzec 2021 : 14:30 P. | Zgłoś
+11 Oczywiscie ze beda dodatkowe koszta
Twierdziles, ze ceny wzrosly ze wzgledu na koszt przekopu panie klamczuchu. Moze ty jestes jednak inteligentny, ale po prostu jestes czlowiekiem zlej woli, agentem wplywu? No i panie ekspercie od pieniedzy, przyklepano jak sam piszesz dwa etapy, kolejny etap (i przyklepanie) oznacza kolejne wydatki. Istnieje wiec gwarancja, ze koszty wzrosna, a jesli ty sie spodziewasz ze nie, znaczy nie wiesz jak to dziala. I bardzo dobrze, sa to doskonale wydane pieniadze co czas pokaze. To, ze ten most wrzucili do projektu tez swiadczy o inteligencji pisiorow, nie moga sie zdawac na jakies widzimisie samorzadow.
02 marzec 2021 : 17:57 Dziaders | Zgłoś
-6 Znowu to samo
Dziaders, potrafisz tylko ujadać bez podawania jakichkolwiek konkretów. Zupełnie jak na wiecu partyjnym. Początkowa kwota 880 mln zł, którą miał pokryć bursztyn, została ogłoszona w odniesieniu do CAŁOŚCI, chociaż fachowcy z branży pukali się w czoło i wskazywali na kilkukrotne zaniżenie nawet bez jakiejkolwiek infrastuktury portowej w Elblągu. Rzeczywistość przyznaje im rację. Strzeliła już dwójka, a koszty pogłębienia wciąż nie są znane. Zresztą nie da się wykluczyć także podniesienia kosztów I lub II etapu. O budowie terminali w elbląskim porcie (żeby było po co tam zawijać...) nawet nie warto wspominać, bo strona rządowa nie ma żadnych pomysłów i budżetu na ten cel, a inwestorzy, armatorzy i okoliczne porty nie wykazują zainteresowania potencjalną współpracą. To wszystko było zawarte w ekspertyzach (zachęcam do zapoznania się), co dowodzi jedynie umyślnej niegospodarności rządu.
02 marzec 2021 : 19:49 P. | Zgłoś
-6 Znowu to samo cd.
Polska oprócz 4 portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki (tj. Gda, Gdy, Szn i Świ), ma także 28 innych obiektów posiadających status portu morskiego. Poza wielką czwórką i zakładowym portem ZCh Police, reszta pozostaje w zasadzie niezauważalna w statystykach i świadomości społeczeństwa oraz biznesu. Nie przeszkodziło to jednak ideologom z Nowogrodzkiej w urojeniu wizji Elbląga jako prężnie rozwijającego się portu i to pomimo położenia w wyjątkowo słabym gospodarczo regionie w pobliżu Trójmiasta i parametrów stawiających pożądaną dostępność w tyle nawet za Kołobrzegiem.
02 marzec 2021 : 19:58 P. | Zgłoś
+7 Przeciez napisalem powyzej, przeczytaj powoli az dotrze
most w Nowakowie, most obracany zamiast zwodzonego itd. To sa nowe elementy. A poza tym niech i kosztuje 2 miliardy. Stac nas na te durne place zabaw w lesie, rampy widokowe bez widokow, chodniki w lesie itd itd - cos co stalo sie specjalnoscia 3RP, stac nas na plac zabaw w Gdansku za 350 tysiecy zlotych, to stac nas na przekop. Przekop, ktory po prostu zwieksza potencjal. A co do tego jak wygladaja polskie porty, ja nie poradze nic na to, ze nasza tluszcza wychodzi z zalozenia, ze skoro Niemcy wszystko maja, to my nie musimy nic robic. Pisalem powyzej cos o nagrodzie Darwina. Ale ty chyba nie rozumiesz. Polska sie ZWIJA a nie ROZWIJA. To, ze ktos chce ten trend odwrocic to bardzo dobra wiadomosc. Aha, ktos zaproponowal kolejnego Gawrona zamiast przekopu. Bezczelne to jest. Gawron to jedna wielka przewala pieniedzy podatnikow i powstal kajak bojowy polskich potepowocow...
02 marzec 2021 : 20:11 Dziaders | Zgłoś
0 Znow to samo cd.
Od samego początku obserwujemy festiwal kłamstwa i przekraczania kolejnych granic. Rząd będąc pod naporem uzasadnionej krytyki, niejako w swojej obronie ogłosił mocno wybrakowany kosztorys. Fachowcy mówili, że całość (wliczając pogłębienie toru i najbardziej podstawowe prace w Elblągu typu (prze)budowa nabrzeży) nie ma szans spięcia się w kwocie
03 marzec 2021 : 13:18 P. | Zgłoś
0 Znowu to samo cd.
poniżej 5 mld zł. No, ale rząd wiedział "lepiej" i uparł się przy 880 mln zł, bo tyle łatwiej przełknąć. W dodatku samofinansujących się z bursztynu, którego miało być 7 ton, a okazało się... 17 kg, czyli... ponad 400 razy mniej. Później, nie będąc w stanie porwać się na ekonomiczne uzasadnienie przekopu, przyznano, że brak opłacalności to żaden problem, gdyż w grę wchodzi "znaczenie militarne". Jednak wojskowi błyskawicznie sprostowali tę brednię i obecnie mamy do czynienia z karuzelą coraz bardziej rozpaczliwych frazesów w stylu "stać nas", "inni też kradną", "Niemcy mają" itd. Zero merytoryki, czyste partyjne sekciarstwo. Bo przecież po co komu analizy rynku czy porozumienia z armatorami i firmami sektora TSL? Plac zabaw najlepszym punktem odniesienia :D
03 marzec 2021 : 13:26 P. | Zgłoś
-11 Do Dziedersa vel Robert2
Cytuję Dziaders:
Naszej elity intelektualnej. Tematy do poruszenia przez naszych inteligentow: 2 miliardy, bursztyn, kajaki bojowe, wycinka drzewa, lepiej ziarno wozic kontenerami do Trojmiasta a stamtad w swiat, feedery, to tylko 70km do Gdanska, nikt tu nie bedzie chcial plywac, lepiej za te pieniadze wybudowac kolejny aquapark i plac zabaw za 350 tysiecy. No panowie szlachta intektualna, kwiecie tego narodu - do dziela.


Za 2 miliardy moglibyśmy mieć 5 kolejnych śmigłowców Merlin dla SAR i w sumie całkiem sensowną mikro flotę 9 śmigieł.

Za 2 miliardy moglibyśmy też mieć 2 korwety wielozadaniowe, podobne do tych jakie ostatnio zamówiła Bułgaria. Byłoby roboty na kilka lat dla jednej ze stoczni.

Ewentualnie za 2 miliary możnaby dozbroić ORP Ślązak, aby był w pełni korwetą i zbudować mu bliźniaka.

No ale zamiast tego będziemy mieli przekop do nikąd.
Brawo rząd! Brawo elyty yntelektualne!
02 marzec 2021 : 13:53 Rambo Rambo | Zgłoś
+10 Robota dla stoczni a to dobre
Rzad juz zamowil prom, ale jakos nikt go nie buduje, takie stocznie. Niech se stoczniowcy sami robote szukaja a nie z podatkow kase ciagna. Daj pan spokoj. Inna sprawa, ze przy przekopie tez jest robota i jak sie wydaje robia ten przekop wspaniale. Lepiej zeby robote mieli ci co potrafia cos robic. Nie to co Gawrony robione przez 20 lat co to zamieniaja sie z korwet w patrolowce. Inna sprawa, ze za 2 miliardy zlotych to masz panie jakies 1000-2000 domow pod Trojmiastem - malo. A tu bedzie wspanialy przekop, nowy most w Nowakowie, totalnie zwiekszony potencjal zalewu. Wspaniala wiadomosc. I nawet ten patrolowiec Slazak bedzie mogl przyplynac popatrolowac, bo przeciez nie postrzelac, w koncu to kajak bojowy liberalow. A nie zadna korweta.
02 marzec 2021 : 14:08 Dziaders | Zgłoś
-21 Kanał Suski
To interesująca, niesamowicie piękna , choć zbędna, inwestycja. Powstaje zgodnie z harmonogramem. Tylko się cieszyć. Cieszmy się więc.
Projekt znakomity, ale moim zdaniem nieporozumieniem jest pomysł, by jakże słuszny pomnik Jarosława Kaczyńskiego w mundurku na kasztance zwrócony był na wschód.
Może to i ładnie będzie wyglądać ale po co straszyć sąsiada.
02 marzec 2021 : 09:22 Andy | Zgłoś
+19 Droga wodna jako cep
Nie mogę się nadziwić jak to możliwe, że jeden projekt infrastruktury hydrotechnicznej, jakich są setki na świecie, za którego budową wiele lat temu głosowano niemal jednogłośnie, teraz służy jako cep do okładania politycznych przeciwników. Na szczęście droga wodna powstanie, statki będą pływać (bo z reguły tak jest, że jak jest droga, to są i statki) mieszkańcy Mierzei zobaczą, że żadnej eko katastrofy nie ma, a turystów będą mieli więcej niż przedtem (nowa atrakcja w regionie) i za kilka lat nikt już nie będzie pamiętał o tych dyskusjach.
02 marzec 2021 : 09:28 Tymek | Zgłoś
+16 wlacz TVN to przestaniesz sie dziwic
Bo wiesz, w sekrecie ci powiem, ze oni to nie tak sami z siebie. Oni sa tresowani TVNem. Jak pisiory powiedza: zbudujmy statek to oni wszyscy jak psy pawlowskie "ha ha ha, ale my nie umiemy budowac statkow!" jak pisiory powiedza: zbudujmy droge, to oni powiedza "ha ha ha ale nam niepotrzebne drogi, jakby Pan Bog chcial, aby tu byly drogi to by je zrobil dawno temu" itd itd.
02 marzec 2021 : 09:45 Dziaders | Zgłoś
-15 ...
Oprócz widzów tvn są jeszcze ludzie, którzy pracują w sektorze gospodarki morskiej i muszą słuchać bzdur twoich politycznych elit. Niestety, ich wiedza na tematy gospodarki morskiej opiera się w głównej mierze na epoce Jagiellonów.
02 marzec 2021 : 11:54 tyran | Zgłoś
+14 ha ha sektor gospodarki czyli co?
spawanie kadlubow? Panie siegnij pan po strategie rozwoju wojewodztwa pomorskiego, a nastepnie w pliku poszukaj slow "gospodarka morska" z tego co pamietam nic nie znajdziesz. Bo gospodarka morska Polski w unii polega na stawianiu placow zabaw w pasie nadmorskim. Za dlugi oczywiscie. kij w oko pisiorom, ale to co mysmy zrobili z potencjalem morskim, stoczniowym, transporotowym to za to caly narod powinien dostac nagrode Darwina czy jak ona sie tam nazywa.
02 marzec 2021 : 12:43 Dziaders | Zgłoś
+15 Włączam TVN24
i TVP Info i Polsat. Inaczej trudno by było wyrobić sobie jakiś pogląd. Uważam, że akurat TVN24 robi świetną robotę dla PiS. Poprzez ciągłe szczucie na rząd, wspaniale mobilizują elektorat PiS, pomagając tej partii wygrywać wybory. Niech nadają jak najdłużej. Dziwi mnie co innego - skąd taka paranoidalna obecnie obsesja na punkcie nowej drogi wodnej, za której budową w 2017 roku głosowało w Sejmie 116 za 132 posłów PO (czyli prawie 90%). Taki np. gazoport zaczął budować PiS, a dokończyło PO-PSL. Nikt wtedy nie mówił, że to wymysł PiS i że żadne statki nie będą pływały z gazem do PL i że lepiej brać gaz od Ruskich (tak jak Niemcy przez Nord Stream).
02 marzec 2021 : 15:11 Tymek | Zgłoś
+11 Z moich obserwacji wynika, ze oni sa jak opozycja
jesli Kaczynski powie, ze woda w wodospadzie spada zgodnie z kierunkiem dzialania sily grawitacji, czyli w dol, to oni powiedza dokladnie na odwrot, na zlosc. Tu logika czy matematyka nie maja zadnego znaczenia. To jest na zlosc, to jest przeciwko, to jest szyderstwo, kpina i wywyzszanie na kazdym kroku. Beznadziejni sa. Przekop tylko zwieksza potencjal, a biorac pod uwage na jak idiotyczne rzeczy ida pieniadze (laweczki, chodniki, punkty widowkowe, aquaparki, swietlice we wsiach z kilkoma domami, place zabaw w lesie gdzie nikt nie mieszka itd itd) to sa to doskonale wydane pieniadze. To nie ma znaczenia. Ci ludzie nie uzywaja logiki.
02 marzec 2021 : 18:22 Dziaders | Zgłoś
-19 Pięknie
Super atrakcja za ponad 2 mld zł
02 marzec 2021 : 11:51 bold | Zgłoś
+1 ,,w tym szaleństwie jest metoda''
To co jest lub będzie budowane na Mierzeji lub Zalewie to tylko droga techniczna po wybudowaniu której Urząd Morski podejmie się zasadniczej inwestycji,która uczyni z Elbląga port większy od Gdańska
03 marzec 2021 : 08:10 bezmaski | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter