Artykuły

Zespół portów Szczecin-Świnoujście w pierwszym półroczu br. wypracował lepszy o dwa procent wynik przeładunków towarów aniżeli w ubiegłym roku.

Ogółem w okresie od stycznia do czerwca br. spółki operatorskie działające na nabrzeżach ZMPSiŚ przeładowały 16 573,1 tys. ton towarów. W śród nich najlepszy wynik ze wzrostem o 16,2 proc. wypracowano w grupie inne masowe. Do portów zawinęło więcej statków z importem kruszyw i metanolu oraz nawozami i surówką żelaza. Odnotowano również większy eksport smoły i kwasu siarkowego.

Na drugim miejscu z wynikiem lepszym o 9 proc. są paliwa. Na plusie są także przeładunki węgla i zbóż. Pozostałe grupy towarowe, tj. ruda, drobnica i kontenery zakończyły pierwsze półrocze z bilansem ujemnym.

Miniony 2018 rok porty w Szczecinie i Świnoujściu zakończyły rekordowym wynikiem prawie 29 mln ton obsłużonych ładunków. W tym roku wynik powinien oscylować wokół 30 mln ton. Jak wynika z portowych analiz, w drugim półroczu dynamika wzrostu obsługiwanych towarów powinna być większa aniżeli w ciągu pierwszych sześciu miesięcy.

rel (Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA)

0 Z tego co widać po pierwszym półroczu
to wyjdzie 33 mln ton nieżle .Tylko dlaczego Port Gdańsk nie podaje swoich przeładunków ? zeszły rok mieli rewelacyjny czyżby nie mieli się czym pochwalić za pierwsze półrocze 2019 ?
18 lipiec 2019 : 12:49 taka prawda | Zgłoś
0 ?
Niestety mocno spada przeładunek kontenerów w ZMPSiŚ.
18 lipiec 2019 : 15:30 Pinokio | Zgłoś
0 a bez LNG...?
Ciekaw jestem, jaki jest wskaźnik wzrostu przeładunków w zespole portów Szczecin-Świnoujście poza LNG?
Przeładunki gazu ziemnego rosną bardzo dynamicznie, ale żadna w tym zasługa zarządzających portem. Zarząd portów ma natomiast wpływ na wielkość obrotów w pozostałych grupach towarowych, w tym ilość przeładowanych kontenerów. Dane z pominięciem LNG dałyby prawdziwą informację nt. kondycji tej spółki.
Byłbym wdzięczny Redakcji za publikację na ten temat.
19 lipiec 2019 : 07:33 . | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter