Inne

W tym roku zmienił się polski koordynator programu „Błękitna Flaga” i zaostrzyły się kryteria. Wiele plaż i marin, które w roku ubiegłym otrzymały certyfikat, dziś miałyby z tym trudności.

Teraz wszystkie formularze zgłoszonych z Polski obiektów były w bardzo szczegółowy sposób analizowane i rygorystycznie oceniane przez jury międzynarodowe programu Blue Flag, czego między innymi efektem jest fakt, iż w sezonie 2008 jedynie trzy morskie kąpieliska w Polsce (Pogorzelica, Pobierowo oraz Świnoujście „Uznam”) zostały wyróżnione Błękitną Flagą – poinformował koordynujący akcję Marek Frysztacki z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska w Krakowie.

O „Błękitna Flagę” ubiegało się 11 kąpielisk morskich i cztery mariny, ale międzynarodowe jury, które obradowało w Kopenhadze certyfikaty przyznało jedynie trzem nadmorskim kąpieliskom w Polsce.

- Od lat staramy się spełniać wszystkie warunki, aby plażowicz czuł się na naszych plażach bezpiecznie – mówi Robert Skraburski, wójt Rewala. – Naszą pracę docenia od lat międzynarodowe jury w Kopenhadze. To bardzo cieszy.

Znak „Błękitnej Flagi” przyznawany jest kąpieliskom tylko na jeden sezon i co roku wymagane jest ponowne złożenie wniosku poświadczającego spełnienie wysokich kryteriów jakościowych i bezpieczeństwa.

Pod ocenę jury brane są następujące zagadnienia: jakość wody, czyli konieczność przeprowadzania co dwa tygodnie badań wody przez odpowiednie służby, utrzymywanie porządku i czystości na terenie kąpieliska i w jego otoczeniu (częstotliwość sprzątania, odpowiednia liczba koszy na śmieci, segregacja odpadów, odpowiednia ilość urządzeń sanitarnych, zakaz wjazdu na plażę pojazdów mechanicznych, zakaz wstępu zwierząt na plażę), bezpieczeństwo na terenie kąpieliska (odpowiednia liczba ratowników WOPR, dostępność dla osób niepełnosprawnych (podjazdy, urządzenia sanitarne, miejsca postojowe), prowadzenie działań dotyczących edukacji ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych przez gminę.

Roman SŁOMSKI

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło: