Inne

Jedno kąpielisko w województwie pomorskim jest zamknięte z powodu zakwitu sinic - podał w środę sanepid. Czerwona flaga powiewa na kąpielisku w Gdyni Orłowie.

Według informacji podanych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w środę w południe ze względu na zakwit sinic w wodzie nie można korzystać z kąpieliska w Gdyni Orłowie.

We wtorek zakaz kąpieli dotyczył kąpieliska morskiego w Gdyni Redłowie. W środę w wodzie nie stwierdzono sinic i kąpielisko ponownie zostało otwarte.

Zakwit sinic to szybki wzrost tych mikroorganizmów powodujący tworzenie widocznych gołym okiem kożuchów, pływających po powierzchni wody. Kąpiel w takim akwenie stanowi zagrożenie dla zdrowia, ponieważ sinice zawierają silne toksyny. Kąpiel może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Osobom planującym wypoczynek nad wodą Główny Inspektorat Sanitarny poleca serwis kąpieliskowy: sk.gis.gov.pl. Są tam informacje m.in. o jakości wody, infrastrukturze kąpieliska, terminy rozpoczęcia i zakończenia sezonu, a także aktualności związane z warunkami pogodowymi.

Z powodu zakwitu sinic nieczynne są także kąpieliska przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym nad jeziorem Ukiel w Olsztynie. Decyzją służb sanitarnych nad zorganizowanymi kąpieliskami zawisła czerwona flaga. Tymczasowy zakaz wchodzenia do wody dotyczy kąpielisk nr 1 i 2 usytuowanych w CRS Ukiel przy ul. Kapitańskiej.

- Obecność sinic toksynotwórczych w wodzie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi - przestrzega zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie Anna Rostek. Zakaz kąpieli zostanie odwołany po uzyskaniu pozytywnych wyników badania wody w kąpielisku.

Kąpieliska nad jez. Ukiel należą do najpopularniejszych w Olsztynie. Oprócz nich korzystać można jeszcze z kąpielisk m.in. nad jeziorem Skanda czy nad jeziorem Kortowskim w campusie studenckim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Kortowie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8934 3.972
EUR 4.2481 4.3339
CHF 4.4033 4.4923
GBP 5.0519 5.1539

Newsletter