Inne

Około 500 chat na palach, zamieszkanych przez morskich nomadów Bajau Laut na Morzu Sulu w Malezji, zostało w tym tygodniu zniszczonych przez nieznanych sprawców. Aktywiści z grupy Borneo Komrad, na których powołuje się Reuters, twierdzą, że za zniszczenie domów odpowiadają malezyjscy funkcjonariusze egzekwujący prawo migracyjne.

Morscy nomadzi żyją na drewnianych łodziach lub chatach zbudowanych na palach u wybrzeża Borneo w malezyjskim stanie Sabah. Zajmują się głównie rybołówstwem, a także handlem rybami, homarami i ogórkami morskimi. Znani są głównie z freedivingu, czyli nurkowania na wstrzymanym oddechu. Badania medyczne wykazały, że nomadzi Bajau Laut mają większe śledziony niż przeciętny człowiek. Dzięki temu mogą nurkować na głębokość nawet 60 m i przebywać pod wodą do 10 minut. Zdarza się, że młodzi chłopcy przebijają błonę bębenkową, co ułatwia im nurkowanie.

Bajau Laut są symbolem niezależności na morzu. Kiedy ich stopy staną na lądzie, zostają zepchnięci do najniższej klasy społecznej ze względu na status bezpaństwowców. Nie mają oni dowodów tożsamości, a co z tym się wiąże dostępu do edukacji, ochrony zdrowia czy usług finansowych. Część z nich to analfabeci.

Jak relacjonuje Reuters, ludzi ci często żyją w strachu przed deportacją lub zatrzymaniem przez władze imigracyjne, które nie rozróżniają bezpaństwowców od migrantów nieposiadających dokumentów.

Funkcjonariusze spalili łodzie i zburzyli domy należące do Bajau Laut na siedmiu wyspach należących do miasta Semporna - powiedział Mukmin Nantang, założyciel grupy Borneo Komrad. Według jego relacji osoby, które tego dokonały, nie zostały zidentyfikowane, ale przypuszcza on, że byli to urzędnicy do spraw migracji.

Filmy opublikowane przez aktywistów w mediach społecznościowych pokazują płonące łodzie na morzu, a także kilku mężczyzn, w tym niektórych w mundurach, którzy niszczą drewnianą chatę na plaży, a następnie ją podpalają.

Reuters nie był w stanie niezależnie zweryfikować autentyczności tych nagrań. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Malezji, które nadzoruje policję i departament imigracyjny, nie skomentowało tego zdarzenia.

Malezja nie prowadzi oficjalnych statystyk dotyczących populacji Bajau Laut, która od wieków przemierza morza koralowe północno-wschodniego Borneo i południowych Filipin. Szacuje się, że w stanie Sabah mieszka ok. 1 mln nielegalnych migrantów i bezpaństwowców, co stanowi ok. 33 proc. populacji stanu.

W ostatnich latach Malezja zaostrzyła egzekwowanie przepisów dotyczących nielegalnej migracji. Władze od maja 2020 r. przetrzymują w więzieniach ok. 45 tys. osób nieposiadających dokumentów - podała w marcu 2024 r. organizacja Human Rights Watch.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8934 3.972
EUR 4.2481 4.3339
CHF 4.4033 4.4923
GBP 5.0519 5.1539

Newsletter