Inne

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego głos oddadzą pracownicy czterech platform znajdujących się na Bałtyku oraz trzech statków. Lokale wyborcze dostępne będą w takich samych godzinach jak na lądzie.

Zasady głosowania na statkach i platformach wynikają z rozporządzenia Ministra Infrastruktury. W wykazie znalazły się trzy statki i cztery platformy wydobywcze i wiertnicze: Baltic Beta, Lotos Petrobaltic, Petrobaltic oraz Petro Giant należące do spółki Lotos Petrobalitc z Grupy Orlen.

Dwa statki należą do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - to Dar Młodzieży i Horyzont II, oraz Oceanograf z Uniwersytetu Gdańskiego.

- Lokal wyborczy na platformach zorganizowany jest w sali rekreacyjnej lub konferencyjnej. Znajdują się tam: opieczętowana urna, flagi narodowe, godło RP oraz miejsce dla pięcioosobowej Komisji Wyborczej, powołanej spośród pracowników danej platformy - przekazała PAP Agnieszka Kmiecik z Biura Zarządu LOTOS Petrobaltic, która pełni jednocześnie funkcję pełnomocnika arytmetycznego Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie.

Wyjaśniła, że lokale wyborcze dostępne będą w takich samych godzinach jak na lądzie, a po zakończeniu głosowania i podliczeniu głosów protokoły będą wprowadzane do elektronicznego systemu wsparcia organów wyborczych i wysyłane drogą elektroniczną, gdzie czekają na zatwierdzenie.

W skład Komisji wchodzą członkowie załogi statku powołani przez kapitana. W przypadku platformy, członków Komisji powołuje kierownik.

Jak wynika z Kodeksu Wyborczego (Art. 15 KW), o utworzenie obwodów głosowania dla wyborców przebywających na polskich statkach morskich, które znajdują się w podróży w dniu wyborów, można wnioskować spełniając określone warunki: co najmniej 15 wyborców i możliwość przekazania właściwej komisji wyborczej wyników głosowania niezwłocznie po jego zakończeniu. Najważniejszym jednak warunkiem jest polska bandera statku.

Obwodom, które zostały utworzone na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury nadano numery od 1000 do 1006. Obwody na statkach/platformach podlegają pod okręg Warszawa Śródmieście, a wyborcy głosują na kandydatów z okręgu wyborczego nr 4. Do głosowania na statkach i platformach uprawionych jest 288 osób.

Jak wynika z komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej z 27 maja br., obwodowe komisje wyborcze mogą podawać do wiadomości publicznej wyniki głosowania w obwodzie w niedzielę od godz. 23. czasu polskiego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8874 3.966
EUR 4.2524 4.3384
CHF 4.3964 4.4852
GBP 5.066 5.1684

Newsletter