Inne

Nietypowy gatunek meduz, wyjątkowe skorupiaki i ekspozycja zbudowana poniżej poziomu morza. W sobotę, 20 kwietnia w Akwarium Gdyńskim została otwarta nowa ekspozycja prezentująca środowisko mórz zimnych półkuli północnej. 

Prace budowlane nad realizacją nowej inwestycji Akwarium Gdyńskiego rozpoczęły się w 2021 roku. Już od samego początku było to niezwykłe wyzwanie, którego efekty można będzie obserwować już wkrótce. W ciągu 4 lat  powstała ekspozycja, która prezentuje faunę i florę mórz zimnych. To ponad 30 gatunków zwierząt, trzy razy więcej wody niż wynosiła dotychczasowa kubatura wszystkich naszych zbiorników i nowe doświadczenia dla zwiedzających.

Pod powierzchnią Bałtyku

Rozbudowa ścieżki edukacyjnej nowej ekspozycji Akwarium Gdyńskiego stanowiła wyzwanie od pierwszego dnia rozpoczęcia prac budowlanych. Największym z nich, było przekształcenie dotychczasowej piwnicy w przestrzeń użytkową. Konieczne było zatem obniżenie fundamentów i posadzki piwnicy, a także zbudowanie nowych posadowień kolumn, które dźwigają ciężar konstrukcji rotundy. Ze względu na utworzenie nowej przestrzeni poniżej poziomu morza, wykonawca musiał zbudować wokół nowego piętra konstrukcję na wzór wanny, która ma na celu zabezpieczyć budynek przed dostawaniem się wody do jego wnętrz. Zwiedzając zatem Salę “Morza Zimne” dosłownie przenosimy się pod wodę!

O 450 000 litrów wody więcej!

Nowa ekspozycja to 12 zbiorników o łącznej kubaturze 450 000 litrów! Zamieszkały w nich przede wszystkim ryby kostno- i chrzęstnoszkieletowe, ale także skorupiaki i wyjątkowy dla nas gatunek meduzy wyhodowany przez naszych akwarystów – Chrysaora quinquecirrha. Podziwiajcie zachowanie ryb ławicowych, strefy przyboju oraz takich, które ukrywają się w piasku. Cała ekspozycja prezentuje faunę zimnej części Oceanu Atlantyckiego, z uwzględnieniem Morza Północnego, Cieśnin Duńskich i Bałtyku. Docelowo w nowej przestrzeni zamieszka aż 1300 nowych organizmów.

Morza Zimne – od Atlantyku do Bałtyku

Nowa ekspozycja zaprojektowana jest w taki sposób, by pokazać różnorodność środowiska, które powszechnie nie jest za takie uważane. A dynamiczne, dobrze natlenione i pełnosłone wody północnego Atlantyku zapewniają doskonałe warunki do życia wielu gatunkom zwierząt i roślin. Ta sala to zaproszenie do odbycia podróży, która wiedzie od otwartych wód Oceanu Atlantyckiego do prawie zamkniętego, najsłabiej zasolonego morza świata – Bałtyku. Każdy zbiornik usytuowany na trasie zwiedzania przybliża odwiedzających do poznania wycinka wyjątkowego bogactwa chłodnych mórz europejskich.

Ocean i ludzkość są nierozłącznie powiązani

Nowa ekspozycja to nie tylko miejsce, w którym Atlantyk spotyka się z Bałtykiem. To również przestrzeń, w której goście Akwarium Gdyńskiego będą mogli poznać relacje, jakie łączą świat morski ze światem ludzi. Wszechocean dostarcza bowiem około 50% tlenu, którym oddychamy, kształtuje klimat, wpływa na pogodę i jest źródłem zasobów pomagających ludziom żyć zdrowo.

Projekt w liczbach:

Wartość ogółem: 19 365 271,32 zł
Wydatki kwalifikowalne: 15 424 777,46 zł
Wnioskowane dofinansowanie UE: 11 035 612,10 zł
Poziom dofinansowania [%] UE: 71,54%
Liczba zbiorników – 12
Ilość wody – 450 000 litrów
Największy zbiornik – 126 700 litrów
Najmniejszy zbiornik – 2 300 litrów
Termin zakończenia realizacji – 31.12.2023 r.
Termin otwarcia ekspozycji – 20.04.2024 r.

Źródło/Fot. Akwarium Gdyńskie

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0598 4.1418
EUR 4.3318 4.4194
CHF 4.5524 4.6444
GBP 5.142 5.2458

Newsletter