Inne

Specyfika zagrożeń obiektów infrastruktury krytycznej, cyberbezpieczeństwo portów morskich i lotniczych oraz ich ochrona czy działania ratownicze – m.in. o tych zagadnieniach rozmawiano podczas XIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo portów morskich i lotniczych”, która odbyła się w piątek, 19 kwietnia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Przedsięwzięcie zorganizowane przez Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Wydział Bezpieczeństwa Lotniczego Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie oraz Fundację Pomeranian Students’ Coalition miało na celu wymianę doświadczeń, prezentację wyników badań oraz najnowszych osiągnięć przemysłu, związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa portów morskich i lotniczych.

Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele instytucji i podmiotów związanych z administracją i przemysłem morskim oraz lotniczym, uczelni wyższych i środowisk naukowych, organów administracji publicznej oraz podmiotów zajmujących się szeroko rozumianym bezpieczeństwem w transporcie lotniczym i morskim. Gdyński samorząd reprezentowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki.

To bardzo ważna i ciekawa konferencja. Dostępność transportowa jest kluczem do rozwoju miast, tym bardziej regionów, takich jak ten, w którym leży Gdynia, a nie trzeba nikogo przekonywać, że zagadnienia bezpieczeństwa są dzisiaj kluczowe. Cieszę się także dlatego, że dzięki konferencji wiele interesujących osób przyjeżdża do Gdyni. Co prawda pan rektor-komendant był uprzejmy powiedzieć, że zamówił pogodę, która będzie trzymała te osoby w auli, ale ja jednak liczę, że wyjdą i obejrzą naszą piękną Gdynie. A być może zajrzą również do Showroomu Innowacjiu IoT w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, aby zobaczyć, że miasta jako miasta również interesują się kwestiami bezpieczeństwa – powiedziała nam Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Wśród zaproszonych na konferencję gości znaleźli się również m.in. insp. Konrad Kobierski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, bryg. dr inż. Tomasz Klimczak - Rektor Akademii Pożarniczej, kmdr por rez. dr hab. inż. Dariusz Laskowski - Przedstawiciel Rektora-Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej, Marcin Wiśniewski - prezes zarządu OBR CTM S.A., Arkadiusz Dąbrowski, dyrektor PLL LOT S.A., mgr inż. Krystian Siemiński - dyrektor Pionu Teleinformatycznego Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, prof. Nikitas Nikitakos - dyrektor Maritime Logistics & SC Management, Sharjah Maritime Academy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Urząd Morski w Gdyni reprezentowali mgr inż. Jan Młotkowski, z-ca dyrektora ds. Oznakowania Nawigacyjnego oraz Sławomir Kucharski, Pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Morskiego w Gdyni. W imieniu Wojewody Pomorskiej Beaty Rutkiewicz na konferencję przybył Emil Rojek, wicewojewoda pomorski.

Bezpieczeństwo dla nas na Pomorzu to kwestia kluczowa. Nie tylko dlatego, że wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie, ale również ze względów takich ogólnopolskich i regionalnych. Posiadamy dwa porty o kluczowym znaczeniu dla handlu i transportu militarnego. Te porty mają też znaczenie wsparcia dla Ukrainy, która walczy dziś o swoją niepodległość i samostanowienie. Dlatego przyglądamy się z życzliwością takim wydarzeniom. Ja sam też postanowiłem wziąć udział w tym wydarzeniu, żeby troszkę więcej posłuchać o doświadczeniach w zapewnianiu bezpieczeństwa obiektów portowych i posłuchać, w jaki sposób robią to przedstawiciele innych krajów – powiedział nam Emil Rojek, wicewojewoda pomorski.

Jak mówi Rektor-Komendant AMW, kontradmirał prof. dr. hab. Tomasz Szubrycht, konferencja realizowana jest cyklicznie, wspólnie z Lotniczą Akademią Wojskową, w ramach tworzonej z Akademią Marynarki Wojennej Federacji Akademii Wojskowych. Podkreślił, że zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa portów morskich i lotniczych wydają się na pierwszy rzut oka różne, ale dużo aspektów jest wspólnych. Konferencja jest okazją m.in. do tego, by każdy od siebie mógł się czegoś nauczyć, a tym samym podnieść bezpieczeństwo tych ważnych elementów infrastruktury krytycznej w państwie.

Wiele osób myśli, że Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni kształci tylko podchorążych. Tak, ale również studentów cywilnych, którzy zasilają różne działy gospodarki morskiej, w tym sektor bezpieczeństwa. Teraz ten aspekt bezpieczeństwa staje się kluczowy nie tylko w odniesieniu do morskiej infrastruktury krytycznej ale również do zabezpieczenia portów – podkreślił w rozmowie w portalem gdynia.pl kontradmirał prof. dr. hab. Tomasz Szubrycht

Jednym z panelistów konferencji był kontradmirał rezerwy, dr inż. Piotr Stocki, dyrektor Biura Rektora AMW, który przewodniczył części poświęconej specyfice zagrożenia portów morskich i lotniczych.

Warto podkreślić przede wszystkim bezpieczeństwo portów morskich i lotniczych, jako miejsc tranzytu, eksportu, importu szeregu różnych istotnych towarów właściwie dla każdego państwa – powiedział nam dr inż. Piotr Stocki. - Wojna w Ukrainie pokazuje, jak istotne dla tego kraju było zachowanie możliwości eksportowych swoich produktów i uzyskiwanie środków na funkcjonowanie państwa i jak ważne było wyselekcjonowanie celów po stronie rosyjskiej przez siły zbrojne Ukrainy i paraliżowanie tej infrastruktury portowej, istotnej dla strony rosyjskiej. Myślę, że nie można zapominać o codziennym bezpieczeństwie portów w okresie pokoju. Różne incydenty, nie natury militarnej, lecz natury porządkowej i przestrzegania prawa są również istotne i mają wpływ na normalne, bezpieczne funkcjonowanie portów zarówno morskich, jak i lotniczych – zaznaczył.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, oraz Urząd Morski w Gdyni.

Źródło: Gdynia.pl
Fot. Zygmunt Gołab / Gdynia.pl

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0598 4.1418
EUR 4.3318 4.4194
CHF 4.5524 4.6444
GBP 5.142 5.2458

Newsletter