Inne

Tytułowy dystans, to suma pomorskich szlaków kajakowych, które łączą wszystkie części województwa. Składają się na nie nowoczesne i ekologiczne mariny jachtowe, a także bieżące i planowane inwestycje. W ciągu ostatnich dziewięciu lat na rozwój turystyki żeglarskiej i kajakowej przeznaczono ponad 190 mln zł. Powstało m.in. 1200 km oznakowanych szlaków kajakowych. Nie dziwi więc fakt, że co roku miłośników kajaków w województwie pomorskim przybywa.

Na Pomorzu realizowane są dwa wielkie projekty strategiczne, których celem jest rozwój turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej, a także udostępnienie kajakarzom bezpiecznych i atrakcyjnych szlaków na pomorskich rzekach i jeziorach.

Możemy być dumni z tego, co udało nam się wspólnie osiągnąć. Tym bardziej, że jesteśmy krajowymi pionierami w całościowym, regionalnym podejściu do turystyki wodnej. Także skala tych przedsięwzięć robi wrażenie – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Warto podkreślić, że w naszej pracy korzystaliśmy z wiedzy i doświadczenia środowiska żeglarskiego i kajakowego, dzięki czemu inwestycje w zakresie sieci marin jachtowych i szlaków kajakowych świetnie służą wodniakom.

Inwestycje w ramach przedsięwzięcia żeglarskiego prowadzone były w obrębie Delty Wisły, Zalewu Wiślanego, Zatoki Gdańskiej i Puckiej. Zbudowano i rozbudowano porty i przystanie żeglarskie w Błotniku, Wiślince, Nowym Dworze Gdańskim, Malborku, Krynicy Morskiej, Gdańsku Sobieszewie i Górkach Zachodnich, Sopocie, Rewie, Rzucewie, Pucku oraz Jastarni.

Miejsca postojowe zwiększyły się o prawie 700 stanowisk, przy których zamontowano urządzenia do dystrybucji prądu, wody pitnej i odbioru ścieków z łodzi. Poprawiono też nawigację dróg wodnych oraz przebudowano mosty w Tujsku, Żelichowie i Rybinie. Łącznie na projekty z zakresu turystyki żeglarskie zostało wydanych ponad 125 mln zł, z czego ponad 79 mln zł stanowiło wsparcie funduszy europejskich.

Zmiany objęły 35 szlaków kajakowych łączących wszystkie części województwa pomorskiego: Kaszuby, Kociewie, Bory Tucholskie, ziemię słupską, Żuławy oraz Powiśle. Od tych najbardziej popularnych wśród kajakarzy, jak Kółko Jezior Raduńskich, Brda czy Wda, po zdecydowanie krótsze i mniej znane rzeki, ale warte odkrycia, jak Pokrzywna, Kamienica, Czernica i Biała, Graniczna z Trzebiochą i Pilicą czy Tuga.

Źródło: UMWP

Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0598 4.1418
EUR 4.3318 4.4194
CHF 4.5524 4.6444
GBP 5.142 5.2458

Newsletter