Inne

Na Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyła się dziś uroczystość podpisania umowy partnerskiej z PGE Baltica dotyczącej współpracy przy tworzeniu studiów „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”. Pierwszy semestr studiów rozpocznie się już w marcu.

Umowę podpisali: prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit – rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, dr hab. inż. Tomasz Neumann – dziekan Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Dariusz Lociński – prezes zarządu PGE Baltica.

Kiedy snuliśmy pierwsze plany tworzenia tych studiów, nikomu nie przyszła do głowy myśl o sytuacji geopolitycznej, jaka ma miejsce w dniu dzisiejszym, a to również trzeba brać pod uwagę – powiedział prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. – Nasza Uczelnia zajmowała się początkowo wyłącznie kształceniem przyszłych nawigatorów, mechaników, elektryków, którzy zasilali naszą polską flotę handlową, później rozbudowała potencjał kształcąc zaplecze lądowe gospodarki morskiej i wreszcie, od kilkunastu miesięcy, na poważnie wchodzi w trzecią gałąź – technologię offshore. Tutaj decydujące było spotkanie, które miało miejsce 15 kwietnia ubiegłego roku, gdzie w Sali Senatu spotkały się władze wszystkich wydziałów i Instytutu Morskiego, który jest również w naszych strukturach. Postanowio, że będzie to obszar, w którym powinniśmy stać się jednym z liderów na polskim rynku.

Jak dodał rektor, w związku z tym wszystkie wydziały podjęły inicjatywę wzbogacenia oferty dydaktycznej, Wydział Mechaniczny, Elektryczny, Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości oraz Wydział Nawigacyjny przygotowały studia podyplomowe i specjalności na istniejących studiach I i II stopnia, i wyszły z szeroką ofertą na rynek.

Udało się tymi zagadnieniami zainteresować graczy rynkowych, którzy w tej branży istnieją od wielu lat – dodał rektor.

Partnerem głównym studiów „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej” jest PGE Baltica z Grupy PGE.

To dla nas zaszczyt, że możemy rozpocząć współpracę z Uniwersytetem Morskim w Gdyni. Proces budowania offshore, czyli nowej gałęzi przemysłu, która do tej pory nie funckcjonowała, jest wyzwaniem zarówno dla inwestorów, jak również wszystkich firm, które są związane z tym przedsięwzięciem. Wydaje mi się, że to jest ten moment, w którym jest pełna synergia w zakresie naszej współpracy - powiedział Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.

Nowy kierunek studiów podyplomowych to obranie przez Wydział Nawigacyjny kursu w stronę nowych trendów w nauce, jakie wyznaczają dynamicznie rozwijający się przemysł i gospodarka. To również przygotowanie wykwalifikowanej kadry do współczesnych zagadnień w przemyśle morskim. Cieszę się, że idziemy z duchem czasu i odpowiadamy na zapotrzebowanie dyktowane przez rynek pracy w obszarze przemysłu morskiego. Mam nadzieję, iż nowy kierunek studiów podyplomowych zagości na stałe w murach Wydziału Nawigacyjnego i zyska liczne grono nowych adeptów wiedzy w szeroko rozumianej tematyce offshore – dodał dr hab. inż. Tomasz Neumann, dziekan Wydziału Nawigacyjnego. 

Prace nad organizacją studiów rozpoczęto rok temu. Trwają dwa semestry i łącznie obejmują 190 godzin. Przeznaczone są głównie dla kadry zarządzającej i menadżerskiej, ale nie tylko. Jak tłumaczy dr hab. Agnieszka Blokus-Dziula, kierownik studiów podyplomowych, skierowane są także do doradców członków zespołów projektowych, jak również osób biorących udział w realizacji poszczególnych etapów projektów offshore.

Uczestnicy zostaną zapoznani z metodami dotyczącymi narzędziami analizy i oceny ryzyka, poznają podstawowe narzędzia wspomagania zarządzania ryzykiem, czy wspomagania decyzyjnego. Poprzez studia przypadków będą mieli też okazję poznać zarządzanie ryzykiem w praktyce i móc ocenić, jak ważne jest uwzględnienie ryzyka i zarządzanie nim w praktyce, przy realizacji projektów – dodaje Agnieszka Blokus-Dziula.

Kadrę stanowią specjaliści z branży z bogatym doświadczeniem na całym świecie (m.in. w Danii, Niemczech, Anglii, Wietnamie, Korei Południowej, czy Tajwanie) i z dorobkiem dydaktycznym. Wśród wykładowców znajdą się kierownicy projektów, eksperci z dziedziny dostaw dla MEW, eksperci od finansowania projektów, radcy prawni specjalizujący się w przemyśle morskim, specjaliści BHP, zarządzania zasobami ludzkimi, czy nawet broker ubezpieczeniowy, jako jeden z niewielu w Polsce posiadający doświadczenie w ubezpieczeniach morskich farm wiatrowych.

Do 3 marca 2022 można jeszcze wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej, przesyłając zgłoszenia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

AL, UMG

Fot.: Uniwersytet Morski w Gdyni

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9089 3.9879
EUR 4.2408 4.3264
CHF 4.3848 4.4734
GBP 5.047 5.149

Newsletter