Inne

Pomorski Związek Żeglarski oficjalnie został armatorem żaglowca Pogoria! W piątek, 14 stycznia pod lewym salingiem po raz pierwszy wciągnięto na nim flagę największej pomorskiej organizacji skupiającej żeglarzy.

Nowym armatorem Pogorii – jednego z najbardziej znanych polskich żaglowców, niezwykle zasłużonego dla wychowania morskiego – został w poniedziałek, 27 grudnia 2021 roku Pomorski Związek Żeglarski. Była to konsekwencja wygrania konkursu na prowadzenie biura armatorskiego, rozpisanego w październiku 2021 roku przez Polski Związek Żeglarski, większościowego właściciela jednostki.

Techniczne przejęcie Pogorii odbyło się w końcówce poprzedniego roku, ale flaga Pomorskiego Związku Żeglarskiego została uroczyście podniesiona w piątek 14 stycznia o godzinie 10 w Marinie Yacht Park w Gdyni.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezes PoZŻ Bogusław Witkowski, prezes PZŻ Tomasz Chamera, prezes Dalmor Property Management Katarzyna Stanulewicz, dyrektor Polskiego Rejestru Statków Henryk Śniegocki i dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski. W uroczystości uczestniczyli także młodzi gdyńscy żeglarze.

Skład pocztu, który wciągnął naszą flagę pod saling, najlepiej pokazuje, dlaczego Pomorski Związek Żeglarski zgłosił się konkursu i został armatorem – tłumaczy Bogusław Witkowski. – Poczet tworzyli uczniowie z klasy żeglarskiej Szkoły Podstawowej nr 51 w Gdyni. I właśnie młodzież będzie teraz częściej gościła na pokładzie Pogorii. Najpierw poznając ją, kiedy stoi w porcie, a później biorąc udział w rejsach.

Bardzo się cieszę i gratuluję prezesowi Bogusławowi Witkowskiemu i Pomorskiemu Związkowi Żeglarskiemu podjęcia wyzwania kontynuowania działalności naszego żaglowca – mówi Tomasz Chamera, prezes PZŻ. – Jest to jednostka, która ma niebywałe tradycje związane z edukacją morską i szkoleniem żeglarskim. Trzymam kciuki za realizację ambitnych celów, które Pomorski Związek Żeglarski przed sobą postawił.

Na uroczystości nie zabrakło także przedstawiciela Mariny Yacht Park, w której na co dzień cumuje Pogoria.

Cieszę się, że Pogoria cumuje u nas i jest widoczna zarówno od strony wody, jak i lądu – mówi prezes Dalmor Property Management Katarzyna Stanulewicz. – Życzę, żeby w rejsach realizowała swoje plany i zawsze bezpiecznie wracała do naszej mariny.

Pogorię czeka teraz przegląd w stoczni, który rozpocznie się najpewniej w przyszłym tygodniu. W marcu żaglowiec popłynie zaś na Morze Śródziemne.

Jędrzej Szerle

Fot.: Tadeusz Lademann

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter