Inne

Promujący Polskę jacht I Love Poland, którego właścicielem jest Polska Fundacja Narodowa, pierwszy raz popłynie w regatach transatlantyckich – poinformował w poniedziałek PAP Temistokles Brodowski z PFN.

I Love Poland będzie się ścigał w dorocznych regatach Royal Ocean Racing Club na trasie 3 tys. mil morskich - przekazał Brodowski. Wyścig zaczyna się na Wyspach Kanaryjskich, a kończy się na Karaibach.

Przez Atlantyk popłynie 14-osobowa załoga składająca się z laureatów prowadzonych przez PFN szkoleń dla młodych żeglarzy, chcących pływać na największych jachtach regatowych na świecie z kapitanem I Love Poland Grzegorzem Baranowskim.

To pierwszy wyścig przez Atlantyk i najdłuższa dotychczas trasa wyścigu dla I Love Poland - w zależności od warunków pogodowych załoga powinna płynąć od 10 do kilkunastu dni – mówił PAP Brodowski.

Z Puerto Calero na Lanzarote do St. George na Grenadzie w RORC Transatlantic Race ścigać się będzie ponad 30 jedno i wielokadłubowych jachtów z 22 krajów - od 10-metrowego jachtu Jangada po 33-metrowy Comanche, rekordzistę w żegludze jednokadłubowców przez Atlantyk.

W tej samej klasie co I Love Poland w sobotę startować będzie Volvo Open 70. W tegorocznej edycji regat zamierzają też płynąć inne polskie łodzie.

Rekord tych transatlantyckich regat dla jednokadłubowców wynosi 10 dni 5 godzin 47 minut i 11 sekund i należy do 130-stopowej (prawie 40 metrów) łodzi klasy "My Song", należącej do Włocha Piera Luigi Loro Piany.

Pierwsza rekrutacja do projektu żeglarskiego PFN ruszyła w grudniu 2019 r. – wówczas ze 430 zgłoszeń kapituła programu wybrała finalistów, którzy wzięli udział w zgrupowaniu szkoleniowym. Później załoga jachtu - z ograniczeniami wynikającymi z pandemii - uczestniczyła w wybranych regatach i zawodach żeglarskich w 2020 roku. W kolejnych edycjach wyłoniono nowych członków załogi.

autor: Aleksander Główczewski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1237 4.2071
EUR 4.4277 4.5171
CHF 4.5592 4.6514
GBP 5.1538 5.258

Newsletter