Inne

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi w czwartek stocznię z grupy kapitałowej Remontowa Holding i teren przekopu Mierzei Wiślanej. Celem wizyty jest obejrzenie postępów prac - powiedział w środę PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Prezydent złoży w czwartek wizytę w województwie pomorskim. Na godz. 13 przewidziana jest wizyta głowy państwa w stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding.

Potem Prezydent Andrzej Duda wyruszy na teren przekopu przez Mierzeję Wiślaną, gdzie będzie mu towarzyszyć Premier Mateusz Morawiecki. Tam zaplanowano krótki briefing. 

Paweł Szrot pytany o cel wizyty, powiedział, że prezydent jest zainteresowany obejrzeniem postępów na terenie przekopu Mierzei Wiślanej. Według informacji KPRP i KPRM, prezydent i premier będą przebywali na terenie przekopu w czwartek od godz. 14.40.

Na Mierzei Wiślanej koło Kątów Rybackich trwa budowa kanału żeglugowego. Wykonawca robót konsorcjum NDI/Besix i inwestor Urząd Morski w Gdyni zapewniają, że budowa przebiega zgodnie z harmonogramem.

Kanał żeglugowy będzie nową drogą wodną łączącą Zalew Wiślany i Port w Elblągu z Zatoką Gdańską. Budowa prowadzona jest na całej szerokości Mierzei. Budowane są falochrony, sztuczna wyspa na Zalewie oraz powstaje kanał, którym będą płynąć statki i mniejsze jednostki.

W ostatnim tygodniu nad budowanym kanałem żeglugowym otwarto Most Południowy (w pobliżu Zalewu Wiślanego), z którego mogą korzystać mieszkańcy i turyści jadący od Stegny w kierunku Krynicy Morskiej.

Bliźniaczy Most Północny (bliżej Zatoki Gdańskiej) jest scalany i ma być gotowy jesienią. Przejeżdżający Mostem Południowym widzą z bliska budowę kanału i kapitanat Portu Nowy Świat.

W lipcu Budimex ma rozpocząć prace zasadnicze na obudowie rzeki Elbląg do portu w Elblągu. To drugi etap budowy nowej drogi wodnej obejmującej także budowę mostu w Nowakowie.

Już w przyszłym roku pierwsze statki będą mogły wpłynąć na Zalew Wiślany bez konieczności pytania o zgodę strony rosyjskiej. Dotychczasowy ruch bowiem może odbywać się przez cieśninę piławską.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 kilometry, z czego ok. 2,5 km stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości.

Autorki: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Agnieszka Libudzka / PortalMorski.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2902 4.3768
EUR 4.6705 4.7649
CHF 4.6675 4.7617
GBP 5.3071 5.4143

Newsletter