Inne

ORP BłyskawicaBatory, Dar Pomorza, a teraz okręt podwodny ORP Orzeł. W Gdyni pojawiła się kolejna makieta wykonana z brązu, która powstała w ramach programu "Zobaczyć Świat Rękoma". Dzięki temu osoby niewidome mogą poznać i zobaczyć jednostkę przez dotyk.

We wtorek, 22 czerwca na skwerze Kościuszki, w pobliżu miejsca, gdzie cumuje niszczyciel ORP Błyskawica, uroczyście odsłonięto makietę torpedowego okrętu podwodnego ORP Orzeł. W wydarzeniu wzięli udział: prezydent Wojciech Szczurek, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, a także przedstawiciele Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia i stowarzyszenia Lions Club oraz firm, które przyczyniły się do stworzenia makiety.

To kolejna wspaniała miniatura, która pojawiła się w Gdyni. Ich zadaniem jest sprawiać, by wszyscy, bez względu na niepełnosprawność, mogli czuć się komfortowo i podziwiać najpiękniejsze perły naszego miasta. Dziękuje rotarianom, stowarzyszeniu Lions Club oraz wszystkim darczyńcom, którzy dołożyli swoją cegiełkę do stworzenia miniatury okrętu ORP Orzeł. Wierzę w to, że dzięki tej inicjatywie będziemy mogli sprawić przyjemność wielu osobom - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Miniatura powstała z brązu. Stworzono ją we wrocławskiej pracowni Stanisława Wysockiego i jego syna Michała. Udało im się wiernie odwzorować okręt i uchwycić wiele detali oraz charakterystycznych elementów. Dzięki temu osoby niewidome mają szansę lepiej poznać jednostkę.

ORP Orzeł został zwodowany w 1938 roku w holenderskiej stoczni De Schelde we Vlissingen. Od lutego 1939 roku oficjalnie włączono go do służby w Marynarce Wojennej i wziął udział w obronie Wybrzeża, a potem prowadził działania na Bałtyku i Morzu Północnym. Na przełomie maja i czerwca 1940 roku podczas patrolu na Morzu Północnym zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach wraz z całą załogą.

Projekt makiety Orła został sfinansowany przez Rotary Club Gdynia, Rotary Club Gdynia Orłowo oraz Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia ze środków własnych klubów oraz dzięki wsparciu miasta Gdyni, OPEC-u, PEWiK-u, ZMPG-u, a także firm i osób prywatnych.

ORP Orzeł to czwarta makieta z brązu, która pojawiła się w Gdyni. W 2016 roku wykonano miniaturę zabytkowego niszczyciela ORP Błyskawica, która znajduje się przy nabrzeżu Pomorskim. Rok później, na skwerze im. Witolda Gombrowicza stanęła makieta statku pasażerskiego Batory, a w 2019 roku - Daru Pomorza, którą umiejscowiono na molo Południowym, w okolicy cumowania statku.

Miniatury z brązu powstały w ramach projektu "Zobaczyć Świat Rękoma", którego inicjatorem jest Rotary Club Gdańsk-Gdynia-Sopot. Polega on na budowie makiet najbardziej znanych zabytków historycznych Trójmiasta. Założeniem projektu jest zmniejszanie barier wynikających z niepełnosprawności, a także kultywowanie pamięci o wydarzeniach ważnych dla Gdyni i kraju.

rel (UM Gdynia)

Fot. Magdalena Śliżewska / UM Gdynia

Miniatury statków i okrętów w Gdyni
Miniatury statków i okrętów w Gdyni
Miniatury statków i okrętów w Gdyni
Miniatury statków i okrętów w Gdyni
Miniatury statków i okrętów w Gdyni
Miniatury statków i okrętów w GdyniMiniatury statków i okrętów w GdyniMiniatury statków i okrętów w GdyniMiniatury statków i okrętów w GdyniMiniatury statków i okrętów w Gdyni
0 diabeł tkwi w szczegółach
Kilka pytań do redaktora:
Kiedy to ORP Orzeł brał udział w obronie wybrzeża we wrześniu 1939r i dlaczego w takim razie dowódca okrętu został zdegradowany w 1942 r. i skazany na 4 lata wiezienia?
Co orp orzeł robil w Talinie 14 wrzesia ,gdy trwala bitwa nad Bzura?
A tak w ogole to bardzo ciekawa inicjatywa.Proponuje uczcic pamiec pułkownika kawalerii Kazimierza Mastalerza (bitwa pod Krojantami) czy kapitana Dąbrowskiego (obrona Westerplatte) a wówczas nie bedzie niewygodnych pytań.
23 czerwiec 2021 : 05:26 Bp72 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter