Inne

W piątkowe południe z pokładu statku inspekcyjnego Urzędu Morskiego w Gdyni Kontroler-20 złożono na wodzie symboliczne wiązanki kwiatów  w hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wachtę. To tradycja, która każdego roku rozpoczyna obchody Święta Morza. W tym roku potrwa ono w naszym mieście od 18 do 27 czerwca.

Dla mieszkańców i turystów obchody Święta Morza rozpoczną się w sobotę, 19 czerwca. Zanim jednak to nastąpi, najpierw zgodnie z tradycją ludzie morza oddali cześć i pamięć tym, którzy nie wrócili z rejsu do domu i odeszli na wieczną wachtę.Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę

W piątkowe południe przedstawiciele różnych organizacji i instytucji wypłynęli na redę na pokładzie jednostki Kontroler-20. W czasie rejsu duszpasterz ludzi morza o. Edward Pracz odmówił modlitwę w intencji zmarłych. Następnie minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy zginęli na morzu podczas działań wojennych, w trakcie pełnienia służby państwowej, w wyniku katastrof morskich albo podczas codziennej pracy w marynarce handlowej. Podczas uroczystości miasto reprezentowała przewodnicząca Rady Miasta Gdyni - Joanna Zielińska.

"Dzisiaj w Gdyni rozpoczyna się Święto Morza i bardzo ważne jest dla nas, aby pamiętać o tych, którzy odeszli na wieczną wachtę. Dlatego złożyliśmy na morzu kwiaty i symboliczny wieniec i odmówiliśmy modlitwę" - mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Święto Morza w Gdyni

Złożenie wieńców na wodzie jest częścią corocznych obchodów Święta Morza. Święto Morza w Gdyni po raz pierwszy obchodzono w 1932 roku. Wzięło w nim wówczas udział ponad 100 tysięcy osób, razem z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim. Potem imprezę tę organizowano każdego roku w czerwcu. Podczas wojny tradycję podtrzymywano na pokładach polskich okrętów. Po jej zakończeniu Święto Morza niestety zmieniło swój charakter, bo musiało zostać dostosowane do rzeczywistości PRL-u.

Obchody w przedwojennym stylu udało się wskrzesić dopiero w 2013 roku. Ze szczegółowym programem tegorocznego Święta Morza można zapoznać się na stronie www.gdynia.pl/swietomorza.

rel (MIasto Gdynia)

Fot. Magda Śliżewska / Miasto Gdynia

Święto Morza w Gdyni rozpoczete
Święto Morza w Gdyni rozpoczete
Święto Morza w Gdyni rozpoczete
Święto Morza w Gdyni rozpoczeteŚwięto Morza w Gdyni rozpoczeteŚwięto Morza w Gdyni rozpoczete

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter