Inne

Jak poinformował Polski Związek Żeglarski, w nocy z 12 na 13 czerwca br. w wieku 84 lat zmarła kapitan Krystyna Chojnowska – Liskiewicz, najwybitniejsza polska żeglarka i pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat. 

Urodziła się 15 lipca 1936 r. w Warszawie. Po zakończeniu II wojny wraz z rodziną przeprowadziła się do Ostródy, gdzie uczęszczała do liceum. Podczas studiów na Wydziale Budownictwa Okrętowego Politechniki Gdańskiej poznała przyszłego męża, Wacława Liskiewicza. Oboje zawodowo zajęli się projektowaniem statków, organizowali również rejsy na stanowiącym ich własność jachcie Mechatek. Uczestniczyła również w innych wyprawach morskich.

W czerwcu 1975 r. Polski Związek Żeglarski wybrał ją do samotnego rejsu dookoła świata. Jacht otrzymał imię Mazurek, a uroczysty start rejsu z portu w Las Palmas odbył się 10 marca 1976 roku. Chojnowska-Liskiewicz szybko jednak musiała zawrócić w związku z awarią samosteru.

Ponownie wyruszyła 28 marca. Trasa rejsu przebiegała przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię i wokół Afryki. Po dwóch latach, 20 marca 1978 roku Polka zamknęła pętlę rejsu dookoła świata w pobliżu wysp Zielonego Przylądka. W tym czasie przepłynęła 28 696 mil morskich.

Żeglarka do końca życia pływała i popularyzowała żeglarstwo. Zasiadała w jury nagród Rejs Roku oraz Kolosy, była członkiem Komisji Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. Za swoją działalność została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, a także Srebrnym Medalem Ministerstwa Sportu i Młodzieży Republiki Francji.

Za rejs z 1978 roku otrzymała najważniejsze polskie wyróżnienie żeglarskie – Srebrny Sekstant, a za całokształt żeglarskich osiągnięć, w szczególności za to, że jako pierwsza kobieta na świecie samotnie opłynęła kulę ziemską – Super Kolosa (2008). Jej wyczyn został również wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jest też członkinią elitarnego nowojorskiego The Explorers Club.

źródło: PZŻ

O słynnej polskiej żeglarce pisaliśmy w miesięczniku POLSKA NA MORZU nr 29 (2)/2021

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter