Inne

Osoby, które zamierzają budować dom, stoją przed szeregiem różnych dylematów. Najważniejszym z nich jest to, czy budynek ma być piętrowy, czy też parterowy. Te pierwsze zdecydowanie częściej pojawiają się w polskim krajobrazie. Warto jednak zauważyć, że wiele osób decyduje się na domy parterowe, które także mają wiele zalet. Bardzo często konkretny wybór będzie podyktowany potrzebami domowników, wielkością działki, planem zagospodarowania przestrzennego, sąsiedztwem oraz oczywiście kosztami.

1. Moda na parterowe
2. W trosce o przyszłe rachunki
3. Urok parterowego domu

Moda na parterowe

Różnorodne projekty domów parterowych, często nazywane bungalowami cieszą się coraz większym powodzeniem. Do ich największych zalet zaliczyć można na przykład to, że idealnie wtapiają się w otoczenie, nie mają schodów i są doskonałym rozwiązaniem dla rodzin wielopokoleniowych, małżeństw z małymi dziećmi, osób starszych czy też tych, którzy mają problemy z poruszaniem się. Dom na jednym poziomie pozwala korzystać ze wszystkich pomieszczeń i niweluje jakiekolwiek bariery. Doceniają takie rozwiązania też ludzie z niepełnosprawnościami, dla których często piętro jest trudno dostępne. I choć może bungalow nieco ogranicza możliwości stworzenia prywatnej przestrzeni – choć wszystko zależy oczywiście od konkretnego projektu, to jednak sprzyja integracji rodziny.

W trosce o przyszłe rachunki

Z pewnością domy parterowe zachwycają estetyką i nowoczesnym wzornictwem. Rewelacyjnie wyglądają zarówno w miastach, jak i na obrzeżach. Warto jednak pamiętać, że taki dom jest droższy w utrzymaniu. Na pewno trzeba się liczyć z wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Wynika to przede wszystkim z większej powierzchni ścian zewnętrznych niż ma to miejsce w piętrowym odpowiedniku. Poza tym bardzo często bungalowy są wyposażone w duże, przeszklone przestrzenie. To one pozwalają cieszyć się atrakcyjnymi widokami, wpuszczają do wnętrz dużo światła, ale powodują także duże straty energii.

W kalkulacjach często przyjmuje się, że dom parterowy będzie tańszy w budowie niż piętrowy, pomimo tego że trzeba wykonać większe wykopy i fundamenty, a także mamy większą powierzchnię dachu. Na cenę będzie wpływać również to, że zmniejszają się wymagania odnośnie nośności fundamentów i ścian konstrukcyjnych, nie musimy inwestować w schody i okna połaciowe. Natomiast droższe mogą być różnego rodzaju instalacje, ponieważ może być ciężko zgromadzić je w jednym miejscu. Zakłada się również, że ze względu na atrakcyjność projektu takie domu wykańcza się często bardziej efektownymi materiałami. Chętnie sięga się po klinkier, kamienne lub drewniane okładziny czy pokrycie dachowe o wysokiej jakości.

Urok parterowego domu

Z pewnością bungalow może być inwestycją na całe życie, jeśli projekt doskonale odpowiada na potrzeby domowników, a sam budynek jest wykończony najlepszej jakości materiałami.

To idealne rozwiązanie dla młodych małżeństw, małych i większych rodzin, osób starszych czy też z niepełnosprawnościami. Tu bowiem mamy wygodny dostęp do wszystkich pomieszczeń i bez problemu można również ich układ dopasować do indywidualnych oczekiwań. Oczywiście najlepiej bungalow stawiać w miejscu, gdzie taka zabudowa jest praktykowana. Wówczas mamy też szansę nie tylko wtopić się w otoczenie, ale również zachować prywatność. Warto także pamiętać, że w tej kategorii może być trudne znalezienie projektu o uproszczonej bryle, ponieważ trzeba wszystkie ważne pomieszczenia zmieścić na jednym poziomie. Poza tym powierzchnia zabudowy nie powinna przekraczać 30-40% powierzchni działki i to od tego aspektu zależy, czy w ogóle będziemy mogli postawić dom parterowy, czy też jedynym rozwiązaniem będzie budynek piętrowy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter