Inne

Zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding SA niszczyciel min ORP Kormoran otrzymał nagrodę „Statek Roku”. Przyznano także statuetkę "Żagiel Radia Gdańsk". Obydwa wyróżnienia wręczono w czwartek 10 bm. w Studiu Koncertowym S3 Radia Gdańsk na Gali wieńczącej pierwszy dzień I FORUM MORSKIEGO, cyklu wydarzeń i debat poświęconych gospodarce morskiej. 

Wicewojewoda pomorski Michał Bąkowski odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego, który objął I FORUM MORSKIE patronatem honorowym. Napisano w nim m.in.:

Radio Gdańsk po raz pierwszy w swojej historii stało się inicjatorem i organizatorem cyklu audycji i debat kongresowych poświęconych tematyce morskiej i gospodarczemu wykorzystaniu Bałtyku. Cieszę się, że sprawy morskie, ich znaczenie, potencjał i złożoność już od tygodni w tak wielkim wymiarze goszczą na antenie rozgłośni, a dziś znajdują swoją kulminację w spotkaniach Forum. Ten ważny projekt z udziałem związanych z branżą naukowców, ekspertów, przedstawicieli czołowych, polskich spółek, pracodawców i pracowników, daje szansę nie tylko na pogłębienie dyskusji o aktualnych wyzwaniach stojących przed gospodarką morską, ale też może okazać się impulsem do wypracowania konkretnych rozwiązań.

Nominacje do nagrody "Statek Roku" zgłosiły stowarzyszenia branżowe przemysłu okrętowego, natomiast wyboru dokonało na drodze głosowania kilkanaście różnych redakcji i mediów (prasa, radio, TV oraz wydawnictwa i portale branżowe) z Pomorza Wschodniego i Zachodniego, specjalizujących się w gospodarce morskiej.

- Jest to nagroda przyznana w imieniu bardzo dużej części środowiska morskiego. Wyrażam radość szczególną, że w tym roku została nagrodzona jednostka zbudowana przez polską stocznię na zamówienie polskiego armatora, która służy i pływa po polskich wodach – mówił Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk.

Niszczyciel min ORP Kormoran to jedno z najważniejszych osiągnięć polskiego przemysłu – podkreślano w filmie prezentującym nagrodzoną jednostkę. Okręt przeznaczony do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich został wykonany ze stali amagnetycznej i jest wyposażony w zintegrowany system dowodzenia, obserwacji podwodnej, posiada także zdalnie sterowane pojazdy do niszczenia min. To najnowocześniejsza jednostka tej klasy w NATO, która w całości została zaprojektowana i zbudowana w Polsce. Przy tym projekcie współpracowało ponad pół tysiąca polskich podmiotów i instytucji oraz dostawców.

Nagrodę odebrał Marcin Ryngwelski, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding SA.

Prezes Remontowa Shipbuilding SA Marcin Ryngwelski z nagrodą Statek Roku dla okrętu ORP Kormoran. Fot.: Grzegorz Landowski

To nagroda nie tylko dla nas, ale także dla wszystkich inżynierów z grupy, ponieważ okręt został zaprojektowany przez wchodzące w jej skład biuro Remontowa Marine Design & Consulting – mówił prezes Ryngwelski. – Dziękujemy Marynarce Wojennej za zaufanie. To wymagający i solidny partner. Praca z nim to dla nas zaszczyt.

Jak dodał, nowoczesne rozwiązania na ORP Kormoran wdrażane są obecnie na dwóch kolejnych, budowanych jednostkach. ORP Albatros przed trzema dniami wypłynął w próby morskie i zostanie przekazany Zamawiającemu w tym roku, zaś ORP Mewa w październiku br. rozpocznie próby morskie i zostanie przekazany Zamawiającemu w marcu 2022 roku.

"Żagiel Radia Gdańsk" przyznało kolegium redakcyjne rozgłośni dla wybitnej osobowości, która łączyła ludzi ze środowiska branży morskie. Jej laureatem został pośmiertnie Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding, który - jak podkreślono - przez ostatnie dekady wpływał na rozwój gospodarki morskiej na Pomorzu.

W imieniu rodziny śp. Piotra Soyki, nagrodę odebrał Adam Ruszkowski - prezes Remontowa Holding SA.

- Żagiel Radia Gdańsk przyjmujemy jako symboliczne docenienie jego życia i pasji, których efektem jest utworzenie w Gdańsku wielkiego, nowoczesnego, w stu procentach polskiego przedsiębiorstwa stoczniowego, znanego na całym świecie i dającego pracę kilkunastu tysiącom ludzi, z Pomorza, ale nie tylko - podkreślił Adam Ruszkowski.

Jak dodał, prezes Soyka zawsze powtarzał: "Stocznia, to ludzie!". Od pracowników, tak samo jak od siebie, bardzo wiele wymagał, ale przede wszystkim z nimi rozmawiał, współpracował i zawsze ich szanował. W Sierpniu 1980 roku, gdy był dyrektorem naczelnym Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu, podczas trwającego dwa tygodnie strajku, otrzymał poparcie załogi i ruchu „Solidarności”, do której zapisał się wtedy jako jedyny dyrektor w przemyśle okrętowym, otrzymując legitymację numer 1.

- Pan Prezes Soyka osobiście znał wielu właścicieli flot na całym świecie. Miał jednak wielkie marzenie, abyśmy budowali więcej dla polskich armatorów i to marzenie zaczął spełniać - stwierdził prezes Remontowa Holding.

Przykłady to: ORP Kormoran i kolejne niszczyciele min dla naszej Marynarki, podobnie jak zakończony niedawno program budowy sześciu okrętów pomocniczych pod kryptonimem „Holownik”. To dwa niedawno przekazane wielozadaniowe statki dla polskich Urzędów Morskich, to także przebudowana ostatnio platforma Petrobaltic.

- Przed nami budowa kolejnych nowych okrętów dla Marynarki Wojennej RP. Będziemy także odnawiać flotę polskich armatorów, którym w najbliższych latach dostarczymy nowoczesne i proekologiczne, niskoemisyjne jednostki. Jesteśmy gotowi do podjęcia tych nowych i trudnych zadań. Jestem zaszczycony, że w grupie Remontowa Holding będziemy kontynuować to, co Prezes Soyka zapoczątkował i do czego nas przygotował - powiedział Adam Ruszkowski.

Galę uświetnił koncert Natalii Capelik-Muiangi, wyjątkowej wokalistki, finalistki m.in. takich „talent show”, jak: „Mam Talent” czy „Voice of Poland” oraz uczestniczki festiwalu „Ladies Jazz Festival” w Gdyni.

Relację wideo z Gali można obejrzeć na youtube Radia Gdańsk:

Jeszcze dzisiaj w ramach I FORUM MORSKIEGO Radia Gdańsk odbędzie się cykl finałowych debat.

Szczegółowy program na: Forum Morskie Radia Gdańsk

AL, GL

Poniżej nominacje do nagrody "Statek Roku" Radia Gdańsk.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0048 4.0858
EUR 4.2823 4.3689
CHF 4.3852 4.4738
GBP 4.9827 5.0833

Newsletter