Inne

8 maja 1945 roku, w Europie zakończył się największy konflikt w historii ludzkości, jakim niewątpliwie była II wojna światowa. Z tej okazji w 76. rocznicę jej zakończenia w garnizonie Świnoujście odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

W sobotę, 8 maja, marynarze upamiętnili 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie przez podniesienie wielkiej gali branderowej na wszystkich okrętach 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a w miejscach pamięci wystawiono posterunki honorowe. W ten sposób oddali hołd tym, którzy odeszli na wieczną wachtę podczas działań zbrojnych w latach 1939-1945.

W związku z trwającą pandemią, obchody rocznicy zostały ograniczone. Na Placu Słowiańskim w Świnoujściu w asyście Orkiestry Wojskowej Świnoujście delegacje lokalnych władz samorządowych, kombatantów, oraz organizacji i instytucji złożyły kwiaty pod pomnikiem "Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej".

Natomiast delegacja 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, na czele z dowódcą flotylli komandorem Włodzimierzem Kułaginem złożyła wiązankę kwiatów przy "Kwaterze Wiecznego Spoczynku Weteranów II Wojny Światowej" na świnoujskim cmentarzu komunalnym.

Z kolei w Trójmieście marynarze gdyńskiej Flotylli wystawili posterunki honorowe i złożyli kwiaty w miejscach pamięci narodowej (złożono wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Tym co za polskość Gdańska, w Sopocie - złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pod pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej i Sanitariuszki Inki)

W Gdyni - Redłowie, na cmentarzu wojennym, odbyła się uroczystość przy Pomniku Obrońców Wybrzeża, w tym modlitwa, wystąpienie okolicznościowe, ceremonia złożenia kwiatów oraz odegranie sygnału "Cisza", a na cmentarzu komunalnym w Kosakowie miała miejsca uroczystość złożenia wiązanek kwiatów przy Kwaterze Żołnierzy Września 1939 roku.

W związku z sytuacją epidemiologiczną uroczystości z okazji 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie odbyły się w małej asyście honorowej Marynarki Wojennej i miały symboliczny przebieg.

rel (8. FOW; 3. FO)

Fot.: 8. FOW

-1 Pytanko
Czy nasz dwa okręty podwodne, wyposażone w rosyjski GPS też były udekorowane z tej okazji??
10 maj 2021 : 04:22 Edo | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter