Inne

The Ocean Race Europe Prologue: rozpoczął się wyścig Kłajpeda – Gdynia. Już jutro cztery legendarne jachty VO65 zacumują w Polsce.

Po 2 dniach wyścigów przybrzeżnych na Litwie, przyszedł czas na pełnomorski etap regat. W dotychczasowej klasyfikacji The Ocean Race Europe Prologue prowadzi polska załoga Sailing Poland, która wygrała wszystkie 3 wyścigi w Kłajpedzie.

Punktualnie o godzinie 11:30 cztery jachty biorące udział w The Ocean Race Europe Prologue przecięły linię startu i kierują się do Gdyni. Zgodnie z najnowszą prognozą, etap ten potrwa około 25 godzin. Jutro, w godzinach popołudniowych, załogi zakończą wyścig i zacumują w Marina Yacht Park.

W końcu nadszedł czas długo przez nas wyczekiwanego wyścigu do Gdyni - naszego portu macierzystego. Będzie wietrznie, 25-30 węzłów, spore zafalowanie, no i temperatura wody wynosi obecnie tylko 4-5 stopni. To dla nas dobry test. Okaże się, która załoga w takich warunkach pożegluje najlepiej – powiedział sternik polskiej załogi, Bouwe Bekking.

W regatach, oprócz Sailing Poland, biorą udział załogi z Litwy (Ambersail2), z Holandii (Childhood1) oraz z Austrii (Austrian Ocean Race Team). W klasyfikacji generalnej, po rozegraniu 3 wyścigów przybrzeżnych w Kłajpedzie, polska załoga z kompletem zwycięstw zajmuje pierwsze miejsce.

Klasyfikacja The Ocean Race Prologue – Kłajpeda:

1. Sailing Poland (Polska)
2. Ambersail 2 (Litwa)
3. Team Childhood1 (Holandia)
4. Austrian Ocean Race Team (Austria) 

The Ocean Race Europe to pierwsza, europejska odsłona najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie – The Ocean Race. Poprzedza ją prolog na trasie Kłajpeda – Gdynia – Sztokholm. Po zakończeniu pełnomorskiego etapu z Litwy do Polski, 11 maja rozegrane zostaną 2 wyścigi przybrzeżne na Zatoce Gdańskiej, a 12 maja o godzinie 12:00 rozpocznie się kolejny morski etapu do Sztokholmu. Ze względu na trwająca pandemię, wydarzenie ma charakter wyłącznie sportowy. Zmagania, szczególnie wyścigi przybrzeżne będzie można obserwować m. in. z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni, molo w Sopocie, gdzie przewidziany jest znak zwrotny, z trójmiejskich plaż, a także z pokładów prywatnych jachtów.

Szczegółowy harmonogram The Ocean Race Prologue Gdynia – 10-12 maja 2021:

10 maja:

Zakończenie etapu morskiego Kłajpeda – Gdynia

Zacumowanie jachtów w Marina Yacht Park

11 maja:

Dwa wyścigi przybrzeżne w formule In-Port Race

09:00 - skippers briefing (wyłącznie dla zawodników)
09:45 - wypłynięcie jachtów z Marina Yacht Park
11.00 - start 1. wyścigu
14.30 - start 2. wyścigu

12 maja:

12:00 - start morskiego etapu Gdynia – Sztokholm

rel (Sailing Poland / PZŻ)

Fot.: Domas Rimeika

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter