Inne

408 tysięcy przebytych mil morskich i 2900 dni na morzu to efekt 45 lat służby ORP Hydrograf pod biało-czerwoną banderą. Z tej okazji, w piątek, 7 maja, na okręcie odbyła się uroczysta ceremonia podniesienia bandery i wielkiej gali banderowej.

ORP Hydrograf to jedna z dwóch jednostek rozpoznania radioelektronicznego służących w Marynarce Wojennej. W związku z sytuacją epidemiologiczną uroczystość miała symboliczny przebieg.

Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica podniesienia bandery jest szczególnym świętem obchodzonym przez całą załogę. Z tej okazji marynarze okrętu rozpoznania radioelektronicznego ORP Hydrograf spotkali się podczas uroczystej zbiórki. W jubileuszu okrętu uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, a także dowódca grupy Okrętów Rozpoznawczych kmdr por. Jarosław Skwiercz. W związku z sytuacją epidemiologiczną uroczystość miała symboliczny przebieg i nie wzięli w niej udziału dotychczasowi załoganci okrętu a reprezentowali ich byli dowódcy ORP Hydrograf. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od podniesienia bandery i odczytania rozkazu okolicznościowego dowódcy okrętu.

ORP Hydrograf wchodzi w skład grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. To okręt rozpoznania radioelektronicznego, którego mottem jest Arrectis Auribus, czyli „Z nastawionymi czujnie uszami, z całą uwagą”. Budowę okrętu rozpoczęto położeniem stępki dnia 6 lutego 1975 roku w Stoczni Północnej w Gdańsku (obecnie Remontowa Shipbuilding SA) w oparciu o istniejący projekt 863. Kadłub okrętu został zwodowany 20 września 1975 roku, a aktu chrztu dokonała Eleonora Litwin, żona polskiego malarza-marynisty, ówczesnego kierownika Pracowni Malarskiej Marynarki Wojennej. 8 maja 1976 roku kmdr por. Marian Kazubek po raz pierwszy podniósł banderę wojenną na ORP Hydrograf. Do chwili obecnej okręt przebył 408 tys. mil morskich pod dowództwem dziesięciu oficerów.

Odznakę pamiątkową ORP Hydrograf stanowi sylwetka nietoperza z rozpostartymi skrzydłami na tradycyjnym symbolu Marynarki Wojennej - złotej kotwicy. Pomysłodawcą odznaki był w 1986 roku dowódca okrętu kmdr ppor. Maciej Janiak. Odznaka okrętowa ORP Hydrograf była pierwszą odznaką okrętową w Marynarce Wojennej RP.

rel (3. FO)

Fot.: kmdr ppor. Radosław Pioch

0 Wstyd !!!
Tu powinno się płakać nie świętować. 45 letni okręt pozostający jeszcze w służbie nie jest żadnym powodem do świętowania, wręcz przeciwnie. To powód do wstydu.
08 maj 2021 : 05:26 Jato | Zgłoś
+2 Polska Marynarka Muzealna
ORP "Blyskawica" stał się okretem muzeum po 40 latach służby. ORP "Hydrograf" ma już 45 lat i nadal służy.
08 maj 2021 : 09:01 Jato | Zgłoś
+1 Flota
USS „Constitution” jest fregatą US Navy, czynną aktualnie w służbie zwodowaną 21 października 1797r. Seria ORP ORP "Piast ", "Lech", "Wodnik", "Gryf" , "Nawigator" i "Hydrograf" są doskonałym produktem polskiego przemysłu stoczniowego, sprawdzonymi w bojach i jest to normalne w największych flotach świata. Trzeba być "dziwnym" aby rezygnować z tego co sprawdzone.
09 maj 2021 : 04:44 Zenon | Zgłoś
-1 Flota 1
Jak "znafcy" oceniają najnowocześniejszy na świecie OP hiszpański S-81 "Isaac Peral", którego budowa trwała 17 lat i wodowanego za pomocą spycho-ładowarki. Czy okres budowy będzie wliczany do okresu służby?
09 maj 2021 : 04:54 Zenon | Zgłoś
-1 fakty, o ktorych nie chca pamietac.
w bojach to najlepiej sprawdzily sie orp.orzel, orp.blyskawica, orp.burza i orp.grom. zwłaszcza we wrześniu 1939 i kmdr. Kloczkowski. tzn. mar. Kloczkowski,bo zostal zdegradowany za tchórzostwo. Ot całyj banketnyj flot.
09 maj 2021 : 11:11 ex-kompt | Zgłoś
-1 do pamiętliwy
ORP i nazwy piszemy z dużej litery i bez kropek podobnie kmdr, faktycznie byłeś "cieńkim" kompotem, według przepisu 1 śliwka na wiadro wody. Kłoczkowski był kmdr ppor., a to znaczna różnica.
09 maj 2021 : 15:01 Zenon | Zgłoś
0 38
Zenku wiesz co to jest za liczba 38? Tylu obrońców Poczty Gdańskiej staneło pod ściana. Jednak oni nic nie przysiegali. Idz zamelduj rodzinom Tych Bohaterskich Pocztowców jak sie pisze orp. Na pewno sie uciesza .Przy okazji tez zamelduje gdzie uciekli kiedy ludzie na nich liczyli.
11 maj 2021 : 13:27 ex-kompot | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter