Inne

Firma Jotun produkująca farby okrętowe spodziewa się kolejnego rekordowego roku. Zysk operacyjny norweskiej firmy wzrósł w pierwszym kwartale o 41,5% rok do roku.

Jotun, największy na świecie producent farb morskich i okrętowych spodziewa się, że 2021 będzie dla niego kolejnym rokiem rekordowych wyników finansowych.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku zysk wzrósł do 1,12 mld NOK (136 mln USD), z 792 mln NOK w tym samym okresie 2020 roku. Jak podała spółka - poprawa wynika ze wzrostu sprzedaży, silnej marży brutto i lepszej kontroli kosztów, podała spółka.

Jednak sprzedaż morskich powłok ochronnych spadała ze względu na niższą aktywność rynkową związaną z nowymi budowami i konserwacją istniejących statków.

Spółka podała, że trajektoria trendów rynkowych w drugiej połowie tego roku jest bardziej niepewna ze względu na mniejszą aktywność w stoczniach i słabszy rynek ropy i gazu.

Sytuacja związana z koronawirusem również stwarza niepewność, ale szeroki zasięg geograficzny i segmentowy Jotun sprawia, że norweska spółka jest w stanie osiągnąć dalszy wzrost - twierdzi Morten Fon, dyrektor generalny spółki.

W ubiegłym miesiącu Jotun podjął decyzję o podniesieniu cen z powodu wzrostu kosztów surowców. Według Fona Jotun nie miał innego wyboru, jak tylko dostosować ceny.

Jotun odnotował przychody operacyjne w wysokości 5,485 mld NOK w pierwszym kwartale, w porównaniu do 5,082 mld NOK w tym samym okresie ubiegłego roku.

Rodzina Gleditsch jest właścicielem 54% udziałów w firmie z siedzibą w Sandefjord, a pozostałe udziały należą do konglomeratu przemysłowego Orkla.

Jotun, założony w 1926 roku, zatrudnia około 10 000 pracowników na całym świecie i posiada przedstawicielstwa w ponad 100 krajach.

PBS, z mediów

Collage: PBS (PortalMorski.pl)

 

1 1 1 1

Newsletter