Inne

29 kwietnia 1986 roku w Rydze podniesiono biało-czerwoną banderę na okręcie podwodnym ORP Orzeł. Dziś mija 35 lat od tego wydarzenia.

ORP Orzeł to okręt podwodny, w terminologii NATO określany jako Kilo. Został zbudowany w stoczni Krasnoje Sormowo w Gorki i zwodowany 7 czerwca 1985 roku. 13 czerwca 1986 roku okręt przypłynął do Portu Wojennego Gdynia, gdzie 21 czerwca tego samego roku przeszedł uroczysty chrzest i nadano mu numer burtowy 291. Wszedł w skład dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

To ostatni pozostający w czynnej służbie okręt podwodny polskiej Marynarki Wojennej.

Nietypowa wizyta

Dwa dni wcześniej, 27 kwietnia ORP Orzeł zacumował w Basenie Prezydenta gdyńskiego portu, przy Nabrzeżu Pomorskim. Dar Młodzieży udostępnił miejsca jednostce tuż przed 35 rocznicą.

Załoga okrętu podwodnego wzięła udział w kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” zorganizowanej wspólnie z Wojskową Komendą Uzupełnień Gdynia. Przed okrętem wystawiono stanowisko informacyjne Wojskowej Komendy Uzupełnień, a przedstawiciele WKU Gdynia rozmawiali z osobami zainteresowanymi służbą w Wojsku Polskim, nauką w liceach wojskowych i wojskowych uczelniach wyższych.

W ramach kampanii „Zostań Żołnierzem RP” oraz zbliżającego się święta okrętu, podwodnicy przygotowali tablice informujące społeczeństwo o dotychczasowym przebiegu służby jednostki, jej charakterystyce, przeznaczeniu i danych taktyczno-technicznych. Marynarze, nawiązywali także do historii, prezentując wizerunek oraz przebieg służby wojennego poprzednika współczesnego okrętu podwodnego ORP Orzeł.

AL, rel (3. FO)

Fot.: Karol Przybyła / @karoolgdansk

0 Agonia
Obecny stan okrętu nie pozwala na jakiekolwiek zanurzenia, wyrzutnie torped nie nadają się do użycia w warunkach bojowych. Jest to stan permanentnego remontu. Okręt nie posiada żadnych zdolności bojowych ani dzielności morskiej. Jego rolą są "wycieczkowe rejsy" w położeniu nawodnym w rejonie zatoki Gdańskiej.
29 kwiecień 2021 : 07:54 Mat | Zgłoś
-1 a gonia wiedzę i rozum
Twoja ksywa Mat...to zapewne od matołka ha ha ha
29 kwiecień 2021 : 14:39 bomanmat | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter