Inne

Pracodawcy chcą wziąć udział w szczepieniach przeciw Covid-19, jeśli przyspieszy to cały proces i znacząco zwiększy odporność pracowników na wirusa. - Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia szczepień i ich popularyzowania wśród naszych pracowników. (...) Rząd zadeklarował odejście od kalendarza szczepień uzależnionego od roku urodzenia, a także objęcie nimi wszystkich pracowników niezależnie od formy współpracy z przedsiębiorstwem – mówił w poniedziałek Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

W poniedziałek, 12 kwietnia odbyło się spotkanie z wicepremierem Jarosławem Gowinem i ministrem Michałem Dworczykiem z przedstawicielami Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, poświęcone szczepieniom organizowanym przez pracodawców przeciw Covid-19.

Zadane przez pracodawców pytania dotoczyły m.in. tego, kiedy pracodawcy zostaną włączeni w proces szczepień, a także kogo one obejmą. Jak mówiono, wszystko zależy od realizacji harmonogramu dostaw szczepionek. Obecnie przewiduje się przełom maja i czerwca, ale możliwe jest przyśpieszenie. Aby firma mogła być zakwalifikowana do szczepień, pracodawca musi zadeklarować minimum 500 osób chętnych do objęcia programem. Szczegóły są wciąż opracowywane.

Zainteresowanie szczepieniami w firmach jest ogromne. Do końca tygodnia chcemy wypracować szczegółowe rozwiązania dotyczące szczepień pracowników, a potem szybko skonsultować je z biznesem. Firmy zgłosiły wiele konkretnych postulatów. Szczepienia w zakładach pracy mogłyby się rozpocząć w połowie maja i mieć masowy charakter - powiedział wicepremier Jarosław Gowin na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Pracodawcy mają odpowiedni potencjał organizacyjny i doświadczenie, które są gwarancją bezpiecznego przeprowadzenia szczepień. Firmy czekają na wymogi, które będą musiały spełnić, aby wziąć udział w programie szczepień” – pisze na stronie Konfederacja Lewiatan. 

Konfederacja Lewiatan apeluje m.in. o jak najszybsze ogłoszenie i skonsultowanie przez rząd szczegółowych procedur oraz wytycznych dotyczących szczepień, umożliwienie szczepienia rodzin pracowników, a także organizowania wspólnych punktów szczepień przez kilku pracodawców czy rezygnację z kalendarza szczepień uzależnionego od roku urodzenia.

10 postulatów Lewiatana ws. szczepień w zakładach pracy:

1. Jak najszybsze ogłoszenie i skonsultowanie przez rząd szczegółowych procedur i wytycznych. Aby wykorzystanie zakładów pracy w procesie szczepień dało najlepsze efekty, konieczne jest rozpoczęcie programu szczepień w firmach już na początku maja.

2. Odejście od kalendarza szczepień uzależnionego od roku urodzenia.

3. Umożliwienie organizacji szczepień grupom kapitałowym, a nie pracodawcom rozumianym wąsko (jako "numer KRS").

4. Odejście od limitu 500 pracowników i umożliwienie pracodawcom szczepienia całego środowiska kontaktów społecznych wokół firmy. Umożliwienie szczepień także rodzin pracowników, dostawców, usługodawców, innych kontrahentów oraz pracowników outsourcowanych.

5. Dopuszczenie możliwości szczepienia nie tylko obywateli polskich, ale też pracowników cudzoziemskich.

6. Umożliwienie organizowania wspólnych punktów szczepień dla swoich pracowników przez kilku pracodawców (np. w specjalnych strefach ekonomicznych).

8. Umożliwienie wyboru rodzaju szczepionki (producenta) oraz faktyczne zapewnienie dostępu do wszystkich dostępnych rodzajów szczepionek.

9. Pilne powołanie zespołu roboczego, który przygotuje potrzebne rozwiązania oraz będzie monitorował wdrożenie procesu szczepień w firmach.

10. Firmy już przygotowane do realizacji procesu szczepień powinny mieć możliwość organizacji pilotaży, aby najlepiej przygotować ten proces na masową skalę.

AL, rel (Konfederacja Lewiatan)

0 Dg
LEWIATAN A CO TO MA Z NAMI TO KONTENEROWCE KABLOWCE CZY MARKETOWCE
14 kwiecień 2021 : 19:21 A Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter