Inne

W najbliższy piątek, 19 marca 2021 Uniwersytet Morski w Gdyni uhonoruje tytułem doktora honoris causa prof. kpt. ż.w. Daniela Dudę, wieloletniego rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Akt nadania godności jest symbolem rozwoju, który zainicjował prof. Daniel Duda podczas swojej pracy na Uczelni. Uroczystość odbędzie się on-line na kanale YT UMG w godz. 11-12.

Tytuł został nadany przez Senat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 28 stycznia 2021 roku.

Prof. kpt. ż.w. Daniel Duda funkcję Rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni pełnił przez trzy kadencje w latach 1972-1981. Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni otrzymał za wybitne osiągnięcia dla szkolnictwa morskiego w Polsce oraz dla rozwoju Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Prof. Daniel Duda doprowadził do zbudowania Antoniego Garnuszewskiego – statku szkolno-towarowego w eksploatacji Polskich Linii Oceanicznych oraz szkolnego statku żaglowego Dar Młodzieży.

Za jego kadencji zbudowane zostało osiedle akademickie dla ponad 1 000 studentów i młodych pracowników naukowych, hala sportowa, planetarium. Rozbudowany został główny budynek, dokonana została adaptacja pomieszczeń i warsztatów pod nowoczesne laboratoria. Zrealizowano również budowę stacji paliwowej, unikalnego na owe czasy i pierwszego w szkolnictwie morskim laboratorium pożarowego.

Dokonana została modernizacja statków Horyzont i Zenit, wykonano generalny remont tzw. domu profesorskiego i jego pełnej adaptacji do zadań dydaktycznych, przejęto basen pływacki od klubu „Arka”.

Do dokonań kadencji rektorskiej prof. Daniela Dudy należy również budowa ośrodka sportów wodnych, adaptacja i remont nabrzeża, konserwacja elewacji, powołanie studenckiego klubu żeglarskiego, wprowadzenie studiów zaocznych i uzupełniających dla absolwentów Państwowej Szkoły Morskiej, doprowadzenie do uzyskania przez WSM prawa nadawania tytułów magisterskich.

rel (Uniwersytet Morski w Gdyni)

+6 PZPR wiecznie żywa !
Brawo !
17 marzec 2021 : 17:33 a | Zgłoś
-7 Gratulacje.
Ja zas gratuluje kapitanowi Dudzie ! i jestem dumny ze jestem jego wychowankiem.
18 marzec 2021 : 06:46 Jorge | Zgłoś
+1 Gratulacje
Serdecznie gratuluję, Panie Profesorze! Żal, że nie mogę złożyć gratulacji osobiście, ale jak tylko spotkamy się na Uczelni, uczynię to z wielką radością. Stopy wody!!!

Mirosław Janikowski, Kpt.ż.w. /AMW/WNiUO/KEJP.
18 marzec 2021 : 13:39 Mirosław Janikowski | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter