Inne

W piątek, 5 marca, po raz pierwszy i wyjątkowo w wersji online, odbyła się uroczystość wręczenia najwyższych polskich trofeów w żeglarstwie morskim – Nagród Honorowych REJS ROKU. Po raz pierwszy też nie przyznano nagrody głównej – Srebrnego Sekstantu.

Uroczystość organizowana jest tradycyjnie w pierwszy piątek marca, na pamiątkę pierwszego przejścia trawersu Przylądka Horn pod polską banderą przez Dar Pomorza – nocą z 1 na 2 marca 1937 roku.

Po raz pięćdziesiąty pierwszy spotkaliśmy się, żeby docenić dorobek naszego żeglarstwa w innej rzeczywistości, która nie pozwoliła nam na realizację wielu śmiałych przedsięwzięć, które były planowane na rok 2020 - mówił kadm. Czesław Dyrcz, przewodniczący jury konkursowego.

Pandemia odcisnęła decydujące piętno także na całym 2020 roku w żeglarstwie. Większość zaplanowanych projektów nie odbyło się. Inne, nawet jeśli doszło do rozpoczęcia, w znaczący sposób zmieniły swój przebieg, niektóre miały wręcz charakter „ucieczki” przed zarazą.

Umiłowanie wolności to marzenie o wietrze i wodzie w oczy nie zatrzymało Państwa w domach i wypłynęliście Państwo na szerokie wody - mówił Jacek Bendykowski, prezes zarządu Fundacji Gdańskiej.

Gdańsk stoi twarzą do wody i mam nadzieję, że jeszcze przez wiele lat twarzą do wody będzie stał - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Mimo trudności szukamy takich rozwiązań, by móc popularyzować miłość do morza i wierzę, że miłośników wiatru, morza, mądrości, przygody, z roku na rok będzie coraz więcej.

W tym wyjątkowo ubogim żeglarskim sezonie, Jury rozpatrywało 9 kandydatur. Po przeprowadzeniu ich analizy i dyskusji, postanowiono odejść od tradycyjnego podziału nagród. W zaistniałych okolicznościach, po rozważeniu wszelkich argumentów, podjęto trudną decyzję o nieprzyznawaniu głównej nagrody Srebrnego Sekstantu – Rejsu Roku 2020. To sytuacja wyjątkowa – precedens nie notowany od pierwszej edycji Nagrody w 1970 roku.

Ostatecznie podczas Gali zostały wręczone trzy Honorowe Wyróżnienia Rejsu Roku 2020 oraz Nagrody Specjalne: Polskiego Związku Żeglarskiego, Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”, Grotmaszta Bractwa Kaphornowców oraz Stulecia 1920 – 2020.

Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różę Wiatrów” przyznano Szymonowi Kuczyńskiemu i Annie Jastrzębskiej za dwa przedsięwzięcia łączące polskie wybrzeże Bałtyku z królewskim szlakiem wiślanym: rejs niewielkim jachtem odkryto pokładowym z Gdyni do Świnoujścia oraz jesienny spływ Wisłą z Krakowa do Gdańska.

Nagroda portalu Nowezagle.pl - podtrzymując 20-letnią tradycję przyznawania przez magazyn „Żagle” nagrody za morski rejs małym jachtem, redakcyjne Jury, po przewodnictwem Redaktora Naczelnego Dominika Życkiego, przyznało nagrodę Szymonowi Kuczyńskiemu i Annie Jastrzębskiej za etapowy rejs jachtem odkryto-podkładowym klasy 2020 na trasie Gdynia - Świnoujście.

Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego trafiła do Waldemara Heflicha za konsekwentne utrzymywanie wytyczonego przed 45 laty, życiowego kursu na popularyzowanie, inspirowanie i wspieranie wspaniałego świata żeglarstwa, ostatnie 20 lat na stanowisku redaktora naczelnego miesięcznika „Żagle”.

Nagrodę Specjalną Grotmaszta Bractwa Kaphornowców przyznano Tadeuszowi Natanek w uznaniu dokonań zgodnych z dewizą Bractwa o „dobrej robocie żeglarskiej w wyjątkowo ciężkich warunkach” wykazanych w rejsie na 15-metrowym katamaranie Promyk.

Honorowa Nagroda Specjalna Stulecia 1920 – 2020 trafiła do Uniwersytetu Morskiego - jako wyraz uznania dla wkładu uczelni w historię polskich żagli minionego stulecia – od Szkoły Morskiej w Tczewie po Uniwersytet Morski w Gdyni.

Równorzędne Honorowe Wyróżnienia Rejs Roku 2020 trafiły do:

- Mariusza Koper i Hanny Leniec-Koper za 55-dniowy rejs non stop z Kapsztadu do Gdańska o długości 8600 Mm na jachcie Katharsis II. Była to jedna z najbardziej spektakularnych żeglarskich „ucieczek” przed pandemią koronawirusa

- Tadeusza Natanek za rodzinny rejs 15-metrowym katamaranem Promyk na trasie z Toronto, przez wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, Bahamy, Martynikę, do Kołobrzegu

- Grzegorza Baranowskiego za zwycięskie starty na jachcie I Love Poland w prestiżowych regatach - St. Maarten Heineken Regatta na Karaibach oraz w Rolex Middle Sea Race na Malcie.

rel (Urząd Miejski w Gdańsku)

+8 niestety
Takie piękne morze , a ubecja morzem niestety taka mocna
07 marzec 2021 : 15:32 romek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter