Inne

Po raz czternasty rusza Godzina dla Ziemi WWF. Tym razem światła zgasną dla Bałtyku. Polacy nie zdają sobie sprawy z bardzo złego stanu środowiska naturalnego naszego morza, a Bałtyk i jego mieszkańcy umierają. Czy już niedługo Morze Bałtyckie jakie znamy będziemy mogli zobaczyć tylko w muzeum?

Presja wywierana przez człowieka na Morze Bałtyckie może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Zapobiegać im miały działania wynikające m.in. z prawa Unii Europejskiej, które zobowiązało nas do osiągnięcia dobrego stanu środowiska Morza Bałtyckiego do roku 2020. Celu tych planów nie osiągnięto, a sytuacja Bałtyku się pogarsza.

Dlatego to ochrona Morza Bałtyckiego stała się tematem polskiej edycji globalnej akcji Godzina dla Ziemi WWF, największej ekologicznej inicjatywy na świecie. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach. Akcja od lat inspiruje do działania z przekazem, że warto walczyć o nasz dom – Ziemię.

Celem tegorocznej Godziny dla Ziemi WWF jest ochrona środowiska Morza Bałtyckiego i zwiększenie świadomości na temat jego zagrożeń. Na stronie godzinadlaziemi.pl można podpisywać petycję skierowaną w tej sprawie do premiera.

Bałtyk umiera, a jego mieszkańcy znikają

Na naszych oczach odgrywa się walka mieszkańców morza o przetrwanie. Intensywne rolnictwo, lata nadmiernych połowów, zanieczyszczenie wód doprowadziły do znaczących zniszczeń środowiska naturalnego. Bałtyk ze względu na swoją specyfikę, zamkniętego akwenu położonego w głębi kontynentu, jest morzem bardzo wrażliwym, a wymiana wody następuje w nim wolno. Obecnie do największych problemów z jakimi mierzy się Morze Bałtyckie należą brak zrównoważonego rybołówstwa, martwe strefy – przydenne obszary całkowicie pozbawione tlenu, sieci widmo – zagubione lub w inny sposób utracone narzędzia połowowe, które dryfują w morzu i wciąż łowią, niefunkcjonalne morskie obszary chronione. Nadal mają miejsce nielegalne połowy ryb na Morzu Bałtyckim oraz stosowane są praktyki połowowe o negatywnym wpływie na środowisko przyrodnicze Bałtyku, w tym na gatunki chronione i zagrożone (np. ptaki i ssaki morskie). Dlatego przygotowana przez WWF petycja do Premiera RP, przedstawia problemy, proponuje rekomendacje i gotowe rozwiązania z apelem o natychmiastowe wdrożenie regulacji, które umożliwią lepszą ochronę naszego morza. Dla Bałtyku jest to ostatnia szansa na ratunek.

Kondycja Bałtyku jest bardzo słaba. Dlatego apelujemy do polityków o wypełnienie zobowiązań i zapewnienie ratunku dla ekosystemu Morza Bałtyckiego. Nie tylko dla morskiej fauny i flory, ale też dla lokalnych społeczności, w tym rybaków, których morze utrzymuje i dla wszystkich, którzy kochają odwiedzać Bałtyk i na jego wybrzeżu tworzyć nowe wspomnienia - mówi Anna Sosnowska, WWF Polska.

Dla każdego ziarenka piasku, w każdym zamku. Działajmy w imię tego, co kochamy

A co jeśli Bałtyk, jaki pamiętamy zobaczymy już tylko w muzeum? - słyszymy głos Huberta Urbańskiego, w spocie nagłaśniającym akcję, który przenosi nas do wirtualnej przestrzeni wyobrażonego, osadzonego w przyszłości muzeum, w którym wystawione są eksponaty związane z Bałtykiem. W tle słyszymy refren niezapomnianego przeboju Ireny Santor „Już nie ma dzikich plaż”. Na wykreowanych w technologii 3D rzeźbach takich jak: muszla sercówki, morświn, dorsz, kuter rybacki, czy zamek z piasku widzimy fragmenty materiałów filmowych pełnych wspomnień sprzed dekad, nakręconych nad polskim morzem.Dla każdego ziarenka piasku, w każdym zamku. Działajmy w imię tego, co kochamy

Wspominamy wspólnie to, co najlepiej kojarzy nam się z Bałtykiem: zachody słońca, skakanie po falach, zabawy w piasku i zbieranie muszli, ale i malowniczy widok kutrów rybackich na morzu. Filmowa opowieść łączy sentymentalne obrazy z dawnych lat z przepełnionym smutkiem scenariuszem przyszłości. Wirtualne muzeum Bałtyku jest bowiem ostrzeżeniem – jeśli działania na rzecz ochrony naszego morza nie zostaną pilnie podjęte, to Bałtyk, jaki pamiętamy, przestanie istnieć. Pozostanie już tylko w naszej pamięci i na archiwalnych filmach i fotografiach. Dlatego trzeba działać, póki jeszcze mamy czas. Tym emocjonalnym przekazem Fundacja WWF Polska chce zmobilizować Polki i Polaków do podpisania na stronie godzinadlaziemi.pl petycji, skierowanej do Premiera RP Mateusza Morawieckiego, mającej na celu ocalenie ekosystemu Bałtyku.

Hubert Urbański tak wypowiada się o swoich motywacjach do wsparcia akcji:

„Degradujemy środowisko naturalne, w którym żyjemy w sposób niepohamowany i bezrefleksyjny. Najwyższy czas przestać udawać, że efekty takiego postępowania ominą nas bokiem. Całym sercem popieram akcję ratowania Morza Bałtyckiego. To nie tylko środowisko, które mamy do ocalenia, to również suma naszych przeżyć, które nas definiują i do których cały czas wracamy”.

Czas płynie, dołącz do akcji Godzina dla Ziemi WWF i podpisz petycję

Na finał akcji Godzina Dla Ziemi WWF, 27 marca o 20:30 w symbolicznym geście solidarności z przyrodą i planetą, na całym świecie zgasną światła. Wyłączamy światło na godzinę zarówno w domach, jak i obiektach publicznych - zabytkach, budynkach rządowych, obiektach miejskich i komercyjnych.

Przez cały marzec trwa również akcja na Instagramie, w której każdy może podzielić się sentymentalnym zdjęciem znad Bałtyku, oznaczając je #godzinadlabałtyku i @wwfpolska, zachęcając innych do podpisania petycji.

Podpisz petycję i dowiedz się więcej: godzinadlaziemi.pl

rel (WWF Polska)

+3 bałtyk
a duassy dalej czyszczą Bałtyk z wszystkiego co żyje ?
03 marzec 2021 : 17:21 any Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Generalnie popieram ale na kłamstwie cały świat objedziesz, ale do domu nie trafisz
Nie można naprawić Bałtyku opierając się na zakłamanych tezach naukowców, którzy sami już nigdy się do kłamstwa nie przyznają, za daleko to już zaszło, ale kłamstwo, które zniszczyło Bałtyk powoli na wierzch wypływa, radziłbym szanownym Zielonym z WWF ewakuację z tego dziurawego kajaka bo afera pęcznieje z dnia na dzień.

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/43522-eutrofizacja-morza-baltyckiego-fakty-i-mity

https://www.youtube.com/watch?v=1c1bf0xPgXA


researchgate.net/publication/313179809_Eutrofizacja_w_Morzu_Baltyckim_-_koniecznosc_holistycznego_podejscia_do_problemu_Eutrophication_in_the_Baltic_Sea_-_necessity_of_a_holistic_approach_to_the_problem
03 marzec 2021 : 21:16 Marlin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Czy premier Morawiecki zna te linki?
Dla kolegi pytam.
04 marzec 2021 : 10:25 Kolega Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Znają
Premier Morawiecki, prezes Kaczyński, Komisarz Sinkieviczius, Komisja Europejska , DG Mare, europosłowie i posłowie, z pierwszych reakcji widać że szok jest dość duży ale nie ma się co dziwić, nieczęsto się zdarza, że Komisja Europejska niszczy dziedzictwo światowej przyrody, jakim był Bałtyk. od siebie dodam, że niedługo zacznie się prawdziwa naprawa Bałtyku.

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/45856-komitet-ratowania-baltyku-bedzie-walczyl-o-przyszlosc-morza-baltyckiego
04 marzec 2021 : 10:47 Marlin Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Gdyby Pan Urbański wiedział, że to Unia zniszczyła Bałtyk to by prędzej się z mostu rzucił, niż wspierał upadający bajer dla ciemnoty
Bałtyk zniszczył ten, który wszystkim zarządzał i złamał własne traktaty, czyli Kołchoz brukselski

arslege.pl/wylaczne-kompetencje-ue/k40/a10642/
03 marzec 2021 : 22:00 Rozczulacz Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter