Inne

Tak długo jak gaz przez Nord Stream 2 nie zacznie płynąć, trzeba ten projekt zwalczać - powiedział we wtorek europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Jak ocenił, Nord Stream 2 szkodzi Europie, ale również wspólnocie transatlantyckiej.

Tak długo jak nie zacznie płynąć gaz przez Nord Stream 2, to trzeba ten projekt zwalczać. Informacje z jednej i drugiej strony (Niemcy i USA - PAP) świadczą o tym, że Niemcy oczekują, a administracja USA szuka takiego rozwiązania, aby uniknąć sankcjonowania za Nord Stream niemieckie podmioty - powiedział europoseł w Polskim Radiu 24.

Budowie gazociągu Nord Stream 2 ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

Waszyngton poinformował pod koniec lutego, że na obecnym etapie Departament Stanu USA nie zdecyduje się na wprowadzenie nowych sankcji przeciwko uczestnikom projektu Nord Stream 2; na listę sankcyjną wpisano jedynie uczestniczącą w budowie rurociągu barkę Fortuna i jej właściciela KWT-Rus.

Zdaniem europosła, w tej chwili jest oczywiste, że nowych sankcji - jak zapowiadał w swojej kampanii nowy prezydent USA Joe Biden - nie będzie.

To zła wiadomość dla Polski, dla krajów tranzytowych tj. Białorusi i Ukrainy - ocenił.

Dodał, że Niemcy "chcą zjeść ciastko i je mieć", czyli chcą uniknąć odpowiedzialności za decyzję, którą podjęły. Podkreślił, że Niemcy przekonywały wszystkich, że jest to komercyjny projekt. Jego zdaniem jednak, jest "to gaz, którego ani Niemcy, ani Europa nie potrzebują".

To jest projekt, który ma służyć zbliżeniu i realizacji jednego zamysłu geopolitycznego - niemiecko-rosyjskiego, który dzieli. Szkodzi zarówno Europie, ale również wspólnocie transatlantyckiej. Osłabia NATO i UE - powiedział Saryusz-Wolski.

Europoseł zaznaczył też, że sankcją dla Rosji za to, jak jej władze postąpiły z opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym byłoby zatrzymanie realizacji Nord Stream 2.

Jedyną sankcją w tej materii, która zrobiłaby wrażenie na Rosji byłoby zatrzymanie Nord Streamu, ale na to ani Niemcy, ani Stany Zjednoczone nie są gotowe - podkreślił.

tor/ mrr/

+4 Gaz
"...Gdy GIPL zostanie uruchomiony, spodziewamy się rozpocząć eksport gazu do Polski, podobnie jak zrobiliśmy to w Finlandii - powiedział prezes Ignitis Group Darius Maikstenas. - Większość gazu to rosyjski LNG z portu w Kłajpedzie - dodał..." - więc panie Wolski co jest grane, będziemy nadal kupowali rosyjski gaz płacąc dodatkowo prowizje dla litwinów za regazyfikację i inne usługi ? Litwini transportowali swoja koleją ropę do Możejek i grubo kasowali Orlen przez długie lata jak donosił Portal Morski.
02 marzec 2021 : 12:13 Kaszub | Zgłoś
+2 farbowany kaszub
Gdybyś Ty umiał czytać z zrozumieniem i umiał wyciągać wnioski...ale Ty umiesz tylko podpisywać się cudzym nickiem .
Swoje myśli podpisujemy swoim nickiem. Tego też nie łapiesz...czy się wstydzisz ?

"Gdy GIPL zostanie uruchomiony, spodziewamy się rozpocząć eksport gazu do Polski, podobnie jak zrobiliśmy to w Finlandii - powiedział prezes Ignitis Group Darius Maikstenas. - Większość gazu to LNG z portu w Kłajpedzie - dodał.

Litewski minister energetyki powiedział wcześniej, że nowy gazociąg będzie również wykorzystywany do dostarczania gazu z terminalu LNG w Kłajpedzie do planowanej elektrowni gazowej, która ma powstać w północno-wschodniej Polsce."
02 marzec 2021 : 13:09 kaszub | Zgłoś
-2 Naród
Określenia: Polak, Niemiec, Szwed, Kaszub, Ślązak itp. pisane są dużą literą. To że ty piszesz małą świadczy o tym, że jesteś niedouczonym gimbusem. W związku z powyższym nie obrażaj Narodu Kaszubskiego pis-trolu.
03 marzec 2021 : 10:06 Kaszub | Zgłoś
0 farbowny kaszubie
POtłuczony lemingu , pięciokolorowa mieszanino libertyna i komucha ...nawet przez myśl mi nie przyszło łączyć Ciebie z Kaszubami ( przez duze K ) gdyż byłaby to normalna potwarz dla tych, którzy się zaliczają do Kaszubów.
Tobie pozostaje jedynie zyć wspomnieniami słusznie minionego okresu.
05 marzec 2021 : 21:23 kaszub | Zgłoś
+2 farbowany kaszub
dobra...daj se siana farbowany Kaszubie. Powiem Ci tylko tyle Kłajpeda – miasto na wybrzeżu Morza Bałtyckiego nad Zalewem Kurońskim, w zachodniej części Litwy, położone u ujścia rzeki Dangi do Zalewu Kurońskiego, połączone kanałem z ujściem rzeki Niemen. Największe miasto Małej Litwy.
02 marzec 2021 : 13:13 kaszub | Zgłoś
-2 zasysacz
Ssac umiej z wszystkich cycy tacy z nich dobrzy politycy :)
03 marzec 2021 : 09:06 Jorge | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter