Inne

Anwil z Grupy Orlen, producent nawozów azotowych i PCW, ogłosił zapytanie ofertowe na budowę morskiego terminalu przeładunkowego w formule EPC na terenie Portu Gdańskiego. Jak podała spółka, oferty w tym postępowaniu można składać do 23 marca. Termin realizacji inwestycji to koniec lutego 2023 r.

Jak poinformował Anwil w opublikowanym w piątek ogłoszeniu, zakres prac, których dotyczy zapytanie ofertowe, obejmuje „wykonanie usługi inwestycyjnej polegającej na zaprojektowaniu i wybudowaniu terminalu morskiego przeładunkowego na terenie Portu Gdańskiego” w oparciu o opracowaną „Koncepcję terminalu morskiego przeładunkowego Anwil”.

Anwil zaznaczył w dokumentacji postępowania, że zakończenie realizacji prac w formule EPC to 28 lutego 2023 r., przy czym planowany odbiór końcowy wyznaczono do 31 marca 2023 r.

Według podanych w ogłoszeniu minimalnych parametrów technicznych, przepustowość – rozładunek i załadunek – terminalu morskiego Anwilu ma wynieść 200 ton/h, a całkowita zdolność technologiczna obiektu została określona na poziomie 400 tys. ton na rok. Wskazano przy tym parametry, dotyczące pojemności terminalu w pełnej wydajności – 12 tys. ton dla towarów luzem i 6 tys. ton dla towarów opakowanych, a przy ograniczonej wydajności, odpowiednio – 6 tys. ton i 3 tys. ton.

Zamawiający nie wyklucza możliwości budowy terminalu morskiego przeładunkowego w ograniczonej wydajności z pełną funkcjonalnością wraz z możliwością jego dalszej rozbudowy w ramach posiadanego prawomocnego pozwolenia na budowę – podkreśliła spółka.

W dokumentacji zapytania ofertowego, dotyczącego budowy morskiego terminalu przeładunkowego w formule EPC na terenie Portu Gdańskiego, Anwil podał także maksymalne parametry statku, korzystającego z obiektu: długość 135 metrów, szerokość, 19,5 metra oraz zanurzenie 7,9 metra.

Anwil z siedzibą we Włocławku (Kujawsko-pomorskie) to podmiot zależny PKN Orlen, w którym płocki koncern ma 100 proc. akcji. Spółka produkuje nawozy azotowe: saletrę amonową i saletrzak, a także wytwarza tworzywa sztuczne - PCW, w tym suspensyjny polichlorek winylu, którego jest jedynym producentem w Polsce.

Aktualnie Anwil realizuje budowę trzeciej linii do produkcji nawozów. To jedna z największych inwestycji w historii tej spółki. Uruchomienie trzeciej instalacji nawozowej zwiększy tam zdolności produkcyjne z 966 tys. ton do 1 mln 461 tys. ton rocznie. Zakładany całkowity koszt inwestycji to ok. 1,3 mld zł.

Spółka informowała wcześniej, że rozbudowa mocy produkcyjnych nawozów, której ukończenie planowane jest na 2022 r., pozwoli na poszerzenie tamtejszego portfolio o cztery rodzaje produktów: saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli.

mb/ je/

+10 Orlen
Brawo prezes Obajtek,tak się dba o interes narodowy,ale lewactwo juzż tego nie pojmie .
26 luty 2021 : 17:02 Anwilak Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-8 Obajtek Superstar, czy Obajtek karierowicz ?
Co to znaczy, "tak się dba o interes narodowy" ?! Po pierwsze, za to Obajtek bierze wcale niemałe pieniądze, to jego praca, po drugie, prezesując firmie, która praktycznie jest w Polsce monopolistą, zawsze jest się do przodu, po trzecie, ci wszyscy inni, którzy ciężko pracują każdego dnia i sumiennie płacą podatki, też dbają o narodowy interes i po czwarte, Obajtek jest bardziej politykiem jak managerem i to w pełni sterowalnym politykiem, dla ktorego dobro PiS jest ważniejsze od dobra państwa. Świadczy o tym choćby zakup mediów lokalnych. Ale lewactwo już tego nie pojmie.
26 luty 2021 : 17:59 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-11 Chachment Wolności
Właśnie teraz ujrzały światło dzienne taśmy, na których słychać, jak Obajtek, wtedy wójt Pcimia, dba o interes narodowy. Wulgarny język i jawne łamanie prawa, nie pozostawiają złudzeń, że Obajtek to zwykły chachment i złodziej, bo tym jest ta pisowska gwiazda i Człowiek Wolności Tygodnika Śmieci. A podobno miał nawet zostać premierem. Niestety, to nie jedyna taka gwiazda w Państwie PiS.
27 luty 2021 : 13:27 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Do Chachment Wolności
Mój post właściwie jest do administratora.Dlaczego adminie pozwalasz na posty kogoś kto osądza kogoś o złodziejstwo?,a do ciebie Chachmencie przypomnij sobie jakim knajackim językiem przemawiali w przeszłości Michnik,Sikorski,Nowak,Brejza,Nitras i inni gwiazdorzy opozycji,pamięć króciutka ,jak u każdego leminga.
27 luty 2021 : 16:34 Jan S. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-10 Wulgarny język Wolności.
To nie ja jestem Chachmentem Wolności, więc swoje uwagi kieruj pod jego adresem, nie moim. Knajacki język i Człowiek Wolności zdecydowanie do siebie nie pasują a z tych przez ciebie wymienionych, nikt nie był Człowiekiem Wolności. A jeśli słyszałeś wulgarny język Obajtka, to wiesz o czym on mówił i jak każda inteligentna osoba, a zapewne za taką się uważasz, zdajesz sobie sprawę, że jest to dowód na jego przestępczą działalność. Tu 2x2=4, nie 5.
27 luty 2021 : 20:44 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Durny naród
Co za durny naród.Firma się rozwija,tzn. że dzięki niej ileś tam ludzi ma pracę,daje zlecenie na kolejne roboty,to znaczy ludzie będą mieli pracę.A co tu słychać ? ,prezes nie dobry,firma nie dobra,jesteście najlepszym przykładem na to,co wam cocjalizm zrobił z głowami,bo podejrzewam,że zaglądają i piszą tu ludzie wychowani jeszcze w PRL.Wy myslicie ,że na zachodzie wszyscy prezesi to takie chodzące anioły,tam nie ma łapówek etc.Naiwni,myslcie tak dalej,szkoda mi was.
28 luty 2021 : 08:35 Janek z Gdyni Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-11 Już mnie nic nie zdziwi.
Jakie Obajtek odnosi sukcesy ? Za jego prezesury wartość Orlenu spadła o 40%. To jest sukces ? Socjalistyczne jest to, że Orlen, tak jak za komuny, nadal jest państwowy, sam prezes jest politykiem, a koncern, tak jak rosyjski Gazprom, kupuje media lokalne. Inną sprawą jest niezkazitelne morale szefa koncernu. Czy ktoś, którego uczciwośc jest wątpliwa, może być szefem czegokolwiek ? Kto z kontrahentów może mieć do kogoś takiego zaufanie ? Piszesz o Zachodzie. Wskaż choć jednego zachodniego prezesa dużego koncernu, a zarazem złodzieja, lub łapówkarza, który nadal jest prezesem ? Ale jeśli w Polsce prezesem NIK może być właściciel burdelu, a premier chcąc ukryć swój majątek przepisuje go na żonę, to już mnie nic nie zdziwi.
28 luty 2021 : 09:53 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-9 Czechc
Trudno by państwowy monopolista się nie rozwijał
28 luty 2021 : 10:11 Szymko Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 ha ha ha PRL to byl jeden wielki monopolista
I padl
28 luty 2021 : 21:40 Dziaders Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-7 PiS rządzi jak komuna
A dlaczego ten ha ha ha ha PRL padł ? Bo nie ma gorszego gospodarza od państwa. Widać to dzisiaj choćby w państwowych stoczniach, jedne są zamykane , a inne ledwo co dyszą. Przypominam też, że to państwo miało budować promy. Tak tu chwalony Obajtek, doprowadził do obniżenia wartości Orlenu o 40% i nadal jest chwalony. Firmy państwowe to komuna.
01 marzec 2021 : 02:06 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Okrętownictwo?
Padło w 2008 roku, w czasie inwestora z Kataru. Od tamtej pory praktycznie nie istnieje a sami okrętowcy śmieją się i szydzą z pomysłu budowy statków. Wartości giełdowe to jedno, to jest kasyno pełne spekulantów oraz otoczenie pandemiczne. Obajtek jest ok, lewactwo dostało szału, bo jest skuteczny. Tobie przeszkadza przejęcie mediów, ale to oznacza, że ty nie masz pojęcia jak funkcjonuje kapitał. Bo on ma narodowość idź proszę kup niemieckie gazety, tak jak oni kupili polskie. Nie masz szans.
01 marzec 2021 : 06:12 Dziaders Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Biznes a`la PiS
Twierdzisz, że trio Macierewicz, Brudziński i Gróbrczyk kładąc w roku 2017 uroczyście stępkę promu, nie wiedzieli, że "okrętownictwo" padło już w roku 2008 ? To trio dało tylko występ kabaretowy dla pisowskiej gawiedzi, za marne 12 baniek ? Bo jak podliczono, kabaret z budową promów tyle właśnie kosztował. To z tego kabaratu szydzą okretowcy, o których byłeś łaskaw wspomnieć ? A przypomnę, że w roku 2008 Stoczni Szczcecińskiej i Stoczni Gdyńskiej nie sprzedano i chwała koalicji PO-PSL za to, bo stałoby się z tymi stoczniami to samo, co stało sie ze sprzedana wiosną 2008 ukraińskiemu biznesmenowi Stocznią Gdańską. Stocznia ta została zdekapitalizowana, gdy tymczasem na terenie dawnych stoczni w Gdyni i Szczecinie rózne podmioty gospodarcze budują statki. Wartość giełdowa, pokazuje rzeczywistą wartość spółki akcyjnej. Dobra spółka zyskuje, zła spółka traci i żadne zaklęcia Dziadersa takiej spółce nie pomogą.
02 marzec 2021 : 19:16 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Errata
Zabrakło w tekście. Stocznię Gdańsk a sprzedał PiS.
02 marzec 2021 : 19:43 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Bujać to my, ale nie nas.
Kupowanie przez państwowe koncerny mediów, to jest biznes, czy też sposób w jaki władza chce zyskać kolejne tuby propagandowe chwalące tę władzę i oczerniające opozycje i krytyków tej wladzy ? Tak dzieje się tylko na wschód od Polski, bo to są wschodnie standardy, a niestety, Polsce jest teraz znacznie bliżej do Wschodu, jak do Zachodu. Jeśli Obajtek chciał zrobić biznes, dlaczego nie kupił zlikwidowanej przez PiS w Świnoujściu Stoczni Remontowej, czy firmy ST3 w Szczecinie ? Podobno Orlen wchodzi w energetykę wiatrową na morzu.
02 marzec 2021 : 19:29 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+10 Anwil
Ty gościu ,ty to chrzanisz bez sensu.Na razie to są jakieś niepotwierdzone podsłuchy.No chyba ,że wiesz coś więcej z prokuratory,masz przecieki,że te taśmy to już twarde dowody.Bo jesli nie,to atakujesz jak koszerna na oślep,bo wam oczywiście niewsmak,że Polska firma się rozwija.Ale cię pocieszę,prezesi się zmieniają.Ten cały Obajtek wiecznie prezesem nie będzie.Kiedyś przyjdzie prawdziwy prezes nieskalany ,z PO oczywiście on będzie i może sprzeda ten cały Orlen Niemcowi ,tak jak kiedyś Lotos chciała PO sprzedać Łukoilowi,a Tusek LOT Lufthansie,wtedy będzie sehr god i charaszo,sprzedać obcym wszystko i być u nich wyrobnikami,niedoczekanie wasze łotry.
28 luty 2021 : 08:43 Do Wulgarnego Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+8 Panie Janie Jato przeszkadza k*wa w prywatnej rozmowie ale nie przeszkadza mu wy**alac i ***** *** w debacie publicznej
Oni juz tak maja. Jak to spiewal Kazik "twoje przeklenstwo jest lepsze niz moje" znaczy jak pani lemparcica wyjdzie na ulice, napluje policjantowi w twarz, powie (a raczej wyryczy jak dzikie zwierze) wy**ier*alac!!! czy je**c PiS!!!! to ja pan Tusk na salony europejskie zaprosi, zrobi zdjecie i sie pochwali. A jak pan Obajtek, mlody czlowiek jeszcze, w rozmowie prywatnej powie "co za uje i ur*a mac" to panie Janie, to koniec swiata. Swiat sie zawalil, cham i prostak. Jasne, ze mu nie przystoi, ale tak naprawde poziom podwojnych standardow jaki oni stosuja siega zenitu...
28 luty 2021 : 21:45 Dziaders Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-6 Debata z policyjną pałką
Protesty kobiet na ulicach, kobiet bitych pałkami teleskopowymi tak jak kiedyś biło ZOMO, ciąganych przez polityczną policję do policyjnych suk i wywożonych do innych miast, nazywasz debatą publiczną ? Znasz człowieku znaczenie słów "debata publiczna" ? Bo tak jak na polskich ulicach, "debatuje" się w Rosji i na Białorusi, ale nie w demokratycznym kraju. A Obajtek jest częścią władzy. On nie debatuje, on rządzi. Był częścią władzy gdy był wójtem Pcimia i jest częścią władzy, gdy jest prezesem Orlenu. Władza łamiąca prawo powinna siedzieć za kratami, nie rządzić, a wulgarny język tej władzy dowodzi, że to nie tylko złodziejska, ale i prostacka władza.
01 marzec 2021 : 02:41 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Ty masz coś nie tak z głową
Gdzie ja pisałem o debacie publicznej? Mówię, że jak dzikie zwierzęta na ulicy się dra WY**E**ALAĆ!!! To jato będzie mówił, że szlachetni ludzie wyszli na ulice. Ze szlachetnie plują policji w twarz. W swej szlachetności mogą nawet za***ać policjanta, pisiora itd. A jak Obajtek powie urwa w prywatnej rozmowie, to jato nie będzie mógł spać, taki jest wrażliwy na brzydkie słowa. Człowiek wielkiej troski ten jato, przejęty losem państwa jak żaden inny ubek.
01 marzec 2021 : 06:19 Dziaders Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-14 Rozbudowa anwilu
Czy obywatele i obywatelski którzy dali się omamić 500+zdają sobie sprawę ile pieniędzy z rozbudowy anwilu idzie do kieszeni firm foremek powiązanych z opisem łączny koszt rozbudowy 1,3 miarka złoty z czego 10% W łapy pisoskiej ekipy brawo ciemny narodzie
27 luty 2021 : 08:19 Sław6 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Dziaders debatuje, ale nie publicznie
Twierdzisz, że Obajtkowi władza też czegoś zakazała, a jego wulgarne słownictwo, że nie wspomnę o szwindlach, było jedynie słuszną reakcją na ten zakaz ? A może gdy prowadził ten miły dialog na poziomie menela spod kiosku z piwem, też go go gonił jakiś policjant z teleskopową pałką w ręku, a inny pryskał jemu gazem po oczach ? Może wiesz coś więcej, jeśli tak, to dawaj. Nie pisałes o debacie publicznej ? Wypada więc przypomnieć twoje słowa - "Panie Janie Jato przeszkadza k*wa w prywatnej rozmowie ale nie przeszkadza mu wy**alac i ***** *** w debacie publicznej". O jakiej debacie publicznej pisałeś ?
02 marzec 2021 : 19:42 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter