Inne

Stan alarmowy został przekroczony na dwóch stacjach w dorzeczu Wisły i jednej w dorzeczu Odry - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stan ostrzegawczy przekroczony natomiast został na szesnastu stacjach w dorzeczu Wisły i siedmiu Odry.

Jak przekazało w piątek RCB, ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia obecnie obowiązują we wschodniej połowie kraju.

Stan alarmowy został przekroczony na 2 stacjach w dorzeczu Wisły (Wyszogród, Kępa Polska) i 1 Odry (Korzeńsko), natomiast stan ostrzegawczy – na 16 stacjach w dorzeczu Wisły i 7 Odry - podało RCB na Twitterze.

RCB przypomniało jednocześnie, że stan alarmowy odpowiada napełnieniu koryta rzeki stanowiącemu zagrożenie dla infrastruktury i zabudowań, a także zdrowia i życia ludzi.

Z kolei IMGW podkreśliło, że zjawiska lodowe utrzymują się na rzekach północno-wschodniej Polski, gdzie przeważa stała pokrywa lodowa i lód brzegowy.

Najtrudniejsza sytuacja nadal jest na odcinku Wisły od Wyszogrodu do Płocka. Na pozostałych rzekach zanik lodu odbywa się bez groźnych zatorów - poinformował Instytut.

Dodał, że stan wody na rzekach w Polsce układa się w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej.

W ciągu ostatniej doby w dorzeczu Odry przeważały spadki, a w dorzeczu Wisły, na Wybrzeżu i rzekach Przymorza wzrosty stanów wody nawet powyżej 100 cm - napisało na Twitterze IMGW.

Autorka: Aleksandra Kuźniar

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter