Inne

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na filmowe zwiedzanie Żurawia – największego dźwigu portowego dawnej Europy. Przewodnikiem po jednym z najsłynniejszych gdańskich zabytków będzie kurator wystawy stałej – Wojciech Ronowski.

Pierwszą część oprowadzania będzie można obejrzeć już w piątek 19 lutego o godzinie 17:00 na profilu Facebook i YouTube Narodowego Muzeum Morskiego. Kontynuowana będzie w sobotę 20 lutego od godziny 12:00.

Oprowadzanie to jest wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ za jego pośrednictwem po raz ostatni będzie można zobaczyć wnętrza Żurawia w ich dotychczasowej postaci. Już niedługo Muzeum pożegna starą wystawę i przystąpi do generalnego remontu swojego oddziału, wraz z instalacją nowej wystawy stałej.

W trakcie oprowadzania kuratorskiego widzowie poznają historię portu gdańskiego w czasach jego największej świetności, w wiekach XVI i XVII. Był on wówczas absolutnym hegemonem na Bałtyku pod względem liczby obsługiwanych statków i ilości przechodzących przez niego towarów. Dowiedzą się, z jakimi problemami nawigacyjnymi borykali się kapitanowie żaglowców, zmierzających do naszego portu. Poznają działanie dawnych portowych urządzeń przeładunkowych, a przede wszystkim schemat działania serca zabytku – jego mechanizmu dźwigowego. Zajrzą także do wnętrz mieszczańskich dawnego Gdańska oraz do warsztatów rzemieślników portowych.

Warto być w najbliższy piątek i sobotę z Żurawiem, gdyż jego ponowne otwarcie dla zwiedzających nastąpi dopiero za około 3 lata!

Projekt "Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej" jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

rel (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter