Inne

Urząd Miasta Katowice podpisał umowę z wykonawcą przebudowy stanicy żeglarskiej znajdującej się nad największym katowickim stawem – Morawą. Nowa stanica ma być gotowa w połowie przyszłego roku. To pierwszy etap zmian w miejskiej Dolinie Pięciu Stawów.

Ze stanicy nad katowicką Morawą od lat korzysta 10. Harcerska Drużyna Żeglarska im. gen. Mariusza Zaruskiego.

By harcerze i mieszkańcy Katowic mogli w pełni korzystać z potencjału tego miejsca, potrzebna jest nowoczesna infrastruktura. Dlatego stary obiekt zostanie rozebrany. Nowy budynek będzie miał trzy kondygnacje i znajdą się w nim: hangar na łodzie, szkutnia, żaglownia, magazyn oraz cztery sale spotkań dla harcerzy i zuchów. Obiekt pomieści także wielofunkcyjną salę z zapleczem kuchennym, toalety i natryski – powiedział w środę prezydent Katowic Marcin Krupa.

Teren przy południowym brzegu stawu będzie na nowo zagospodarowany. Nabrzeże zostanie przystosowane do wodowania jednostek pływających. Powstaną tam m.in. keja i pomost dla żeglarzy, przebieralnia i natryski plażowe. Cały obiekt będzie przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Nowa aranżacja terenu obejmie także uporządkowanie zieleni, wykonanie alejek dla pieszych i montaż nowego oświetlenia.

Firma Anna-Bud rozpocznie prace w terenie w pierwszej połowie tego roku, a zakończy w drugim kwartale 2022 roku. Koszt inwestycji to ok. 5,2 mln zł.

Nowa stanica to pierwszy etap zmian w Dolinie Pięciu Stawów. Planowane jest też połączenie wodne między stawami Morawa i Borki, drogi rowerowe, kąpieliska wraz z zapleczem, 500-metrowa promenada, monitoring i pomosty wędkarskie. Cała warta 50 mln zł rewitalizacja Doliny Pięciu Stawów ma być największym zielonym projektem w historii Katowic.

Obecnie trwa przetarg na wykonanie usług projektowych dla tego zadania. Zgłosiło się do niego pięć firm. Po rozstrzygnięciu przetargu umowa z wybraną firmą powinna być podpisana w drugim kwartale tego roku. Wykonawca będzie mieć 14 miesięcy na sporządzenie dokumentacji. Kolejnym krokiem będzie przetarg na realizację inwestycji. Prace w terenie wystartują z początkiem 2023 r.

Okolice stawów Morawa, Borki oraz trzech Hubertusów znajdujących się na terenie katowickich dzielnic Szopienice i Burowiec tworzą urokliwy, zajmujący 157 ha kompleks przyrodniczo-krajobrazowy, z czego powierzchnia samych zbiorników wodnych wynosi 91 ha.

Dolina Pięciu Stawów ma duży potencjał, by stać się miejscem na miarę cieszącej się wielką popularnością Doliny Trzech Stawów. Chcemy, by mieszkańcy Katowic mogli aktywnie spędzać czas wolny nad wodą wśród zieleni. Koncepcja przemiany tego miejsca jest wynikiem konsultacji społecznych. Katowiczanie uznali, że cały obszar powinien pełnić funkcje wypoczynkową, rekreacyjno-sportową i ekologiczną. Wśród największych atutów tego miejsca wskazywano bogactwo przyrody, czystą wodę w stawach, ciszę oraz możliwość kąpieli – przypomniał prezydent Marcin Krupa.

Przy stawie Borki powstaną m.in. plaże rekreacyjne i molo prowadzące do wyspy, toalety, natryski, boisko do siatkówki i krąg grillowy. Zainstalowany zostanie tam także monitoring i nowe oświetlenie. Borki zostaną połączone z Morawą kanałem, co zwiększy możliwości w zakresie rekreacyjnego korzystania z kajaków i łódek. Na północnym brzegu Morawy powstanie plaża, boisko do siatkówki, toalety i natryski. Wzdłuż wschodniego brzegu powstanie drewniana promenada spacerowa. Z kolei trzy stawy Hubertus będą miały bardziej dziki charakter – zostaną oczyszczone z szuwarów i połączone wąskimi kanałami. Pojawią się tam pomosty wędkarskie oraz ścieżka edukacyjna.

autorka: Anna Gumułka

+2 Portal stawowy
Portal morski pisze o stawach. No fajnie.
10 luty 2021 : 22:28 Dziaders Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+2 Tematyka odpowiednia do kompetencji
Jak w topicu.
No cóż, jeżeli nie potrafi się śledzić gorących newsów (vide wczorajszy fake news o rzekomym przejęciu starych trupów ze Szwecji), jeżeli pozostaje się mentalnie i kompetencyjnie na poziomie lat 90-tych ubiegłego wieku, to tematyka "stawowa" jest logicznym następstwem takiego stanu rzeczy.
Dziennikarstwo zza ciepłego biurka ;-)
11 luty 2021 : 06:28 5 Stawów Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter