Inne

Thomas Ruyant prowadzi w okołoziemskich regatach samotników Vendee Globe, wyprzedzając kolejnego żeglarza o 19 mil morskich. Dotychczasowy lider Charles Dalin zmaga się z awarią jachtu i traci do prowadzącego już ponad 100 mil.

W 37. dniu żeglarskiego wyścigu dookoła świata stawka uczestników pokonuje arktyczne wody południowego Oceanu Indyjskiego kierując się w stronę Australii. Dalin przekazał informację, że poprawiające się warunki atmosferyczne powinny mu pozwolić na próbę usunięcia uszkodzenia podwodnych "płetw" w przedniej części jachtu. Z powodu awarii traci jednak stopniowo dystans do lidera.

Ruyant (na jachcie LinkedOut) zmierza w kierunku Oceanu Spokojnego, a płynący na drugiej pozycji Yannick Bestaven (Maître Coq IV) traci do niego 19 mil morskich (35 km). Dalin (Apivia) widział, jak jego dwaj rywale wyprzedzają go w ciągu ostatnich godzin i jest prawie 106 mil morskich (196 km) za liderem.

Spośród 33 startujących w Vendee Globe szóstka, w tym Brytyjka Samantha Davies, została już wcześniej wyeliminowana.

Dotychczas w Vendee Globe wygrywali wyłącznie reprezentanci Francji. Rekord należy do Armela Le Cleac'ha, który na przełomie 2016 i 2017 roku opłynął Ziemię w czasie 74 dni 3 godzin i 35 minut. Uczestnicy wyścigu nie mogą zawijać do portów ani korzystać z pomocy z zewnątrz.

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter