Inne

Na niedzielne popołudnie zaplanowano włączenie świątecznych iluminacji na Darze Młodzieży - szkolnym żaglowcu gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego. Światełka sięgną czubków wszystkich trzech niemal 50-metrowych masztów jednostki. Na jednym z nich ułożą się w kształt choinki.

Jak poinformowała Agnieszka Czarnecka rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, uroczyste włączenie iluminacji na Darze Młodzieży cumującym przy gdyńskim Nabrzeżu Południowym odbędzie się w niedzielę o g. 15.

Światełka włączą rektor uczelni prof. i zarazem kpt. ż.w. Adam Weintrit oraz dyrektor Działu Armatorskiego uniwersytetu prof. Bogumił Łączyński.

Czarnecka wyjaśniła, że iluminację zapewni półkilometrowy sznur z 500 żarówkami. Świetlny łańcuch został rozpięty pomiędzy czubkami wszystkich trzech masztów, a na jednym z nich żarówki utworzą kształt choinki. Rzeczniczka dodała, że w najwyższym punkcie światełka osiągną wysokość około 60 metrów od poziomu morza.

Czarnecka poinformowała, że bożonarodzeniowa iluminacja ozdobi Dar Młodzieży już trzeci rok z rzędu. Wyjaśniła, że tradycja zapalania świątecznych światełek na żaglowcu zrodziła się w grudniu 2018 r. podczas rejsu dookoła świata dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wówczas iluminację Daru Młodzieży mogli podziwiać mieszkańcy Los Angeles.

Rzeczniczka podkreśliła, że oprócz Świąt Bożego Narodzenia, światełka będą też przypominać o wyjątkowym święcie w historii Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – przypadającym na 8 grudnia jubileuszu 100-lecia istnienia uczelni.

Dar Młodzieży to trzymasztowa fregata, która służy jako żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Jednostka ma 109 m długości, 14 metrów szerokości oraz 26 żagli o powierzchni 3015 metrów kwadratowych. Żaglowiec zastąpił wycofany ze służby w 1982 roku Dar Pomorza.

Dar Młodzieży zbudowano w Stoczni Gdańskiej, a uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 4 lipca 1982 roku. Niezależnie od rejsów szkoleniowych organizowanych dla studentów szkół morskich, fregata uczestniczy w zlotach żaglowców, m.in. w 1983 i 1997 r. w Japonii, w 1987 r. w Australii, w 2000 r. w USA i Kanadzie. W latach 1987-1988 Dar Młodzieży okrążył świat, opływając słynny przylądek Horn. Kolejny rejs dookoła kuli ziemskiej – Rejs Niepodległości - miał miejsce na przełomie 2018 i 2019 r. 

Autor: Anna Kisicka
Fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter