Inne

Wczoraj wieczorem linię mety przeciął ostatni jacht wyścigu, Double Scotch, prowadzony przez Macieja Hejnę. Tym samym, zakończyła się 9 edycja regat Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland.

Pokonanie trasy wyścigu zajęło żeglarzowi 105h 35m 59s. Maciej otrzymuje nagrodę im. Edwarda Zająca, przyznawaną tym, którzy przekraczają metę jako ostatni i walczą do końca z żywiołem i własnymi słabościami.

Tegoroczna Bitwa była niezwykle ciekawa. Za sprawą pogody dała zawodnikom możliwość zasmakowania niemal wszystkich warunków żeglugi. Od bardzo dynamicznej pierwszej doby i niezwykle szybkiej żeglugi w stronę Gotlandii, przez trudne bezwietrzne chwile w połowie regat, aż po żmudne halsowanie pod zmienny wiatr w czasie powrotu. W czele stawki jachty prowadziły wyrównany wyścig, bardzo emocjonujący dla kibiców - Krystian Szypka, dyrektor regat.

Zawodnicy z końca stawki musieli się zmierzyć z rozkręcającym się od środowego wieczora sztormem. Dwóch żeglarzy zdecydowało się w związku z nim zrezygnować z wyścigu 10 mil przed metą. Emocji i dramatycznych chwil nie brakowało, co także kibicom dostarczyło mnóstwa wrażeń, ale oczywiście najważniejsze jest to, że wszyscy żeglarze cali i zdrowi wrócili do domu.

Krótko po wpłynięciu na metę ostatniego zawodnika regat, sędzia główny Tomasz Konnak, podał do publicznej wiadomości oficjalne wyniki wyścigu.

W klasyfikacji ORC wygrał Kuba Marjański na Busy Lizzy. Drugie miejsce zajął Witold Małecki na Good Speed, podium zamyka Ryszard Drzymalski na Konsalu 2.

Pełna tabela wyników

W kategorii OPEN zwyciężył Paweł Biały na jachcie Delphia III.

Pełna tabela wyników

Nie wszystkim jachtom udało się wyścig ukończyć. Do regat zgłosiło się 20 zawodników. Na starcie pojawiło się ich 16, a do mety dopłynęło 11.

Właśnie taki jest charakter tego wyścigu. Bitwa jest trudna i wyraźnie widać to w corocznych wynikach - komentuje Krystian Szypka.

Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do kapitanów i załóg jachtów osłonowych: Generał Zaruski (Jerzy Jaszczuk), Mokotów (Aleksandra B.Emche) i Marco Polo (Marek Limberger) za znakomitą pracę na trasie Bitwy. Bitewne „Anioły” przez cały czas wyścigu utrzymywały kontakt ze wszystkimi zawodnikami, żeglując w tak samo trudnych warunkach, jak oni.

rel (Bitwa o Gotland / Honorata Wąsowicz)

Poniżej, na zdjęciu Kuba Marjański, który wygrał w klasyfikacji ORC oraz Paweł Biały, zwycięzca w kategorii OPEN.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter