Inne

W sobotę, 15 sierpnia, w Marynarce Wojennej odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W dniu upamiętniającym 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą udział w uroczystych ceremoniach organizowanych w Gdyni i Warszawie. Okręty MW RP podniosą wielką galę banderową. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny z okazji Święta WP.

Dla podkreślenia uroczystego charakteru Święta Wojska Polskiego, zgodnie z marynarską tradycją, na okrętach Marynarki Wojennej podniesiona zostanie wielka gala banderowa. W jednostkach brzegowych, na masztach przed dowództwami, podniesiona zostanie flaga państwowa, a podczas zbiórek stanów osobowych odczytany zostanie rozkaz okolicznościowy. Marynarze wezmą udział w uroczystościach upamiętniających tradycje i historię polskich sił morskich.

Delegacje marynarzy oddadzą hołd poległym zapalając znicze w Kwaterze Pamięci Cmentarza Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu. W Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej odprawiona zostanie msza w intencji marynarzy i ich rodzin. Podczas nabożeństwa nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100-lecie bitwy pod Czarnobylem. Następnie, marynarze złożą wiązanki kwiatów przy pomniku Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Gdyńskie obchody Święta Wojska Polskiego zakończą się uroczystością z udziałem wojskowej asysty honorowej na Nabrzeżu Pomorskim przed Okrętem-Muzeum ORP Błyskawica, podczas której nastąpi odczytanie rozkazu okolicznościowego z okazji Święta WP, salut świąteczny z pokładu historycznego niszczyciela, wręczenie wyróżnień, apel pamięci z salwą honorową oraz defilada Kompani Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Z okazji Święta Wojska Polskiego, w piątek 14 sierpnia, przy Nabrzeżu Pomorskim, w Basenie Prezydenta w Gdyni, zacumuje wchodzący w skład sił 3. Flotylli Okrętów okręt rakietowy ORP Piorun. Jednostka nie będzie udostępniona do zwiedzania, ale będzie można ją oglądać z nabrzeża do godzin nocnych 16 sierpnia.

W piątek, 14 sierpnia, w 3. Flotylli Okrętów odbędzie się uroczysta zbiórka kadry i pracowników Resortu Obrony Narodowej, podczas której zostaną odczytane rozkazy okolicznościowe wyższych przełożonych. W przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej, dla uczczenia udziału w niej polskich marynarzy, przed Klubem 3. Flotylli Okrętów, dowódca gdyńskiej Flotylli, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, odsłoni tablicę upamiętniającą wydarzenia sprzed stu lat.

15 sierpnia, mija 100 lat od dnia, w którym załamano czołowe natarcie Armii Czerwonej na Warszawę w wojnie polsko-bolszewickiej. Dla podkreślenia wysiłków setek tysięcy żołnierzy polskich walczących o niepodległość swojej Ojczyzny dzień ten na mocy rozkazu Ministra Spraw Wojskowych z 4 sierpnia 1923 roku został zatwierdzony jako Święto Żołnierza. Święto Żołnierza obchodzono w Wojsku Polskim bardzo uroczyście w okresie międzywojennym, starając się nadać mu oblicze wspólnego święta zarówno wojska jak i społeczeństwa. Ustawą z 30 lipca 1992 roku przywrócono ten dzień jako datę obchodów Święta Wojska Polskiego.

rel (3. Flotylla Okrętów)

1 1 1 1