Inne

Pięć nadmorskich kąpielisk zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego jest zamkniętych z powodu utrzymujących się w wodzie zakwitów sinic. Nieczynne są też dwa kąpieliska urządzone nad jeziorami.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że w czwartek rano nieczynnych jest pięć kąpielisk urządzonych nad Zatoką Gdańską - w Gdyni Babich Dołach, Mikoszewie, Jantarze oraz dwóch w Stegnie.

Zabronione jest też korzystanie z wody w kąpielisku w Lubkowie usytuowanym nad jeziorem Żarnowieckim oraz w Debrznie nad jeziorem Żuczek. Wszystkie kąpieliska zamknięto z powodu zakwitów sinic.

Sanepid przypomina, że sytuacja w kąpieliskach, zwłaszcza tych nadmorskich, jest bardzo dynamiczna: z godziny na godzinę w danym miejscu może ona nagle ulec zmianie na tyle, że zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne, będą zamykane. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitom sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem.

W przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

0 Skąd sinice w Bałtyku?
Przecież one potrzebują substancji biogennych a szwedzka prasa pisze że jest z tym kłopot.
13 sierpień 2020 : 11:40 Sverige Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: