Inne

Ministerstwo gospodarki morskiej szuka nazw dla trzech nowych wysp, które powstają na Mierzei Wiślanej i Zalewie Szczecińskim. Resort ogłosił w piątek konkurs na ich nazwy.

Jedna nowa wyspa powstaje przy okazji przekopu przez Mierzeję Wiślaną, zaś dwie kolejne powstają na Zalewie Szczecińskim, gdzie pogłębiany jest tor wodny Świnoujście-Szczecin.

Powstają trzy duże obszary zupełnie nowe dla naszego kraju, a więc sztuczne wyspy, które przy okazji pogłębiania i odkładania refulatu tworzą nowe terytorium Polski – powiedział w Warszawie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że na Mierzei Wiślanej to jest około 200 hektarów, a na Zalewie Szczecińskim - około 400 hektarów, czyli łącznie blisko 600 hektarów.

Tworzymy nowe terytorium Polski; przy okazji chcieliśmy ogłosić konkurs na nazwy tych wysp – powiedział Gróbarczyk. Jak dodał, osoby, które wygrają ten konkurs, wpiszą się w historię Polski jako właśnie ci, którzy nadali nazwy tym wyspom.

Jedna ze sztucznych wysp powstaje na Zalewie Wiślanym, na wysokości miejscowości Przebrno, 2,5 kilometra od brzegu.

Przekop Mierzei Wiślanej ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r.

Nowe wyspy na Zalewie Szczecińskim zlokalizowane będą na wysokości 22 i 28 km toru, licząc od Świnoujścia, kilka kilometrów na północny wschód od jego krawędzi. Mają obecnie oznaczenia W22 i W28.

Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin obejmuje pogłębienie toru wodnego do 12,5 m na odcinku ok. 62 km, z równoczesnym jego poszerzeniem do 100 m, oraz m.in. przebudowę skarp brzegowych, pogłębienie i poszerzenie obrotnic dla statków.

Dzięki pogłębieniu toru wodnego do 12,5 m, maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina zwiększy się do ok. 11 m. Oznacza to, że będą mogły wpływać dwa razy większe jednostki niż obecnie.

Dla każdej z nowych wysp każda osoba może zaproponować jedną nazwę. Swoje propozycje należy wysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 31 sierpnia br. Najciekawsze i najczęściej powtarzające się propozycje komisja konkursowa wybierze do dalszego etapu, którym będzie ogólnopolskie głosowanie internetowe. Odbędzie się ono we wrześniu.

Zwycięskie nazwy zostaną oficjalnie nadane wyspom przez władze RP. Autorzy nazw, które wygrają w głosowaniu, otrzymają pamiątkowe grawertony z informacją o autorstwie nazw dla trzech nowych wysp na terytorium Rzeczypospolitej.

Gróbarczyk był pytany też przez dziennikarzy o kwestię postojowego dla rybaków.

W związku z bardzo złym stanem Morza Bałtyckiego i trwającym zakazem połowu z powodu okresu ochronnego rybacy dostają postojowe. Wszyscy, cały segment jest ujęty w te rekompensaty; rybacy przybrzeżni do 12 metrów (długości jednostki-PAP), jednostki do 17 metrów i również jednostki poławiające gatunki pelagiczne, czyli powyżej 17 metrów. Nikt nie pozostanie bez pomocy – zapewnił minister.

Tą pomocą objęliśmy również producentów, którzy notowali straty przede wszystkim w pierwszym okresie pandemii, czyli na wiosnę – kontynuował Gróbarczyk. Oni również dostaną dofinansowanie i dostanie je także akwakultura, a więc producenci karpia i przede wszystkim tych gatunków, które są produkowane w Polsce, czyli ryb jesiotrowatych. Cała akwakultura, która korzystała z programów unijnych, również dostanie taką pomoc w zakresie przeciwdziałania skutkom pandemii (koronawirusa-PAP) – dodał na zakończenie minister.

autor: Kacper Reszczyński

+6 Wsypa
Jedna z nich powinna się nazywać Suska Wyspa.
07 sierpień 2020 : 11:24 Fazy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Błazen
Jak w temacie.
07 sierpień 2020 : 15:52 Granatowy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 *
Nie pajacuj z tym Suska, Suski, itp. Myślisz, że to śmieszne? To NIE jest śmieszne a jedynie świadczy o tobie.
10 sierpień 2020 : 08:40 WD Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 proponuję.....
-na Zalewie Szczecińskim, gdzie pogłębiany jest tor wodny Świnoujście-Szczecin - LECHOLAND I JAROLAND
-na Zalewie Wiślanym, na wysokości miejscowości Przebrno- SUSISLAND
08 sierpień 2020 : 11:04 maciek2 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 *
Kolejny głupi komentarz...
10 sierpień 2020 : 08:40 WD Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Gróbarczyk stwórca.
To ciekawe co głosi minister Gróbarczyk, bo do tej pory sie wydawało, że Zalew Wiślany i Zalew Szczeciński, a na tych zalewach tworzone są nowe wyspy, to również terytorium Polski. Okazuje się, że jednak nie. Bez wysp to terytorium obce.
09 sierpień 2020 : 17:53 Jato Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 *Do redakcji
Errata: powinno być "wyspa na Zalewie Wiślanym" a nie "na Mierzei Wiślanej".
10 sierpień 2020 : 08:42 WD Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło: